Dota 2

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Dota 2
Kūrėjas Valve Corporation
Leidėjas Valve Corporation
Perfect World
Nexon Co. Ltd.
Dizaineris {{{dizaineris}}}
Kompozitorius {{{kompozitorius}}}
Išleidimo data 2013 m. liepos 9 d. (Windows)
2013 m. liepos 18 d. (Linux ir OS X)
Žanras (-ai) MOBA
Režimas Keleto žaidėjų
Reitingai PEGI: 18
USK: 12
Platforma Windows, Linux, OS X
Versija
Variklis Source
Platinimas Steam
Licencija {{{licencija}}}
Pirmtakas Dota
Kitos dalys

Dota 2 – MOBA (angl. Multiplayer Online Battle Arena) žanro kompiuterinis žaidimas, žaidėjų kurtos „Warcraft 3modifikacijosDotA“ (angl. Defense of the Ancients) tęsinys. Skirtingai nuo pirmtako, jis naudoja savo atskirą variklį, nebe „WarCraft 3“. „Dota 2“ sukūrė „Valve Corporation“ ir jis platinamas nemokamai „Steam“ platformoje.

Žaidime dvi penkių žaidėjų komandos siekia sunaikinti viena kitos fortą. Kiekvienas žaidėjas valdo po vieną „herojų“, pasirinktą iš virš šimto galimų variantų. Taip pat žaidime egzistuoja žaidėjų nevaldomos armijos, kurias fortai nuolat siunčia į priešininko pusę, be žaidėjų įsikišimo šios armijos būtų lygaus pajėgumo ir nuolat kautųsi susitikusios pusiaukelėje tarp fortų. Naikindami šias priešininkų pajėgas, priešininkų žaidėjų herojus ir neutralius monstrus, žaidėjų herojai gauna pinigų daiktų pirkimui bei patirties taškų naujų savybių ir įgūdžių įsigijimui, taip tobulindami savo veikėjus.

Žaidimas pradėtas kurti 2009 m., kai Valve pasamdė žaidimų modifikacijų kūrėją pseudonimu IceFrog, pirmojo „DotA“ pagrindinį kūrėją. Dėl autorinių teisių apsaugos įstatymų, „Dota 2“ herojų vardai ir istorijos buvo pakeisti, kadangi anksčiau „DotA“ naudojo Blizzard priklausiusius „WarCraft 3“ veikėjus. Dauguma „DotA“ herojų buvo perkelti į „Dota 2“ naujais vardais ir šiek tiek pakeista išvaizda.

Nors oficialiai išleistas buvo tik 2013 m., jo beta versija mėgėjiškai ir profesionaliai žaidžiama dar nuo 2011 m.

Šiuo metu tai yra populiariausias Steam žaidimas. Egzistuoja profesionalios „Dota 2“ varžybos, žaidžiamos įvairiuose elektroninio sporto renginiuose, kur dalyvauja profesionalų ar pusiau profesionalų komandos. Profesionalai šiuo atveju reiškia žmones, kuriems „Dota 2“ žaidimas yra pagrindinis užsiėmimas ir pragyvenimo šaltinis. Didžiausias ir svarbiausias tokių renginių yra „The International“, kasmetinės Valve organizuojamos „Dota 2“ varžybos su daugiau kaip 10 milijonų JAV dolerių priziniu fondu.

Žaidimas yra nemokamas, tačiau žaidėjai gali pirkti įvairius priedus, keičiančius jų herojų ir įvairių žaidimo daiktų ar efektų išvaizdą. Šie perkami priedai niekaip neįtakoja paties žaidimo, tik jo išvaizdą ar įgarsinimą.[1][2]

Žaidimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vaizdas iš žaidimo, kaunasi keli herojai

„Dota 2“ viena prieš kitą žaidžia dvi penkių žaidėjų komandos, vadinamos „Radiant“ ir „Dire“, kur kiekvienas žaidėjas valdo po vieną herojų. Herojus žaidėjai pasirenka žaidimo pradžioje iš virš šimto galimų skirtingų variantų[3] pagal tam tikras taisykles. Egzistuoja trylika skirtingų žaidimo režimų (iš jų du leidžiami tik privačiuose žaidimuose). Turnyruose populiariausias yra „Captain mode“, kur herojus pakaitomis renkasi komandų kapitonai, ir vėliau žaidėjai juos pasiskirsto pagal susitarimą komandos viduje. Vadinamuosiuose „public“ žaidimuose, kur komandos sudaromos atsitiktine tvarka iš norinčių žaisti žaidėjų, dažniausiai kiekvienas žaidėjas pats renkasi po herojų. Vienu herojumi viename žaidime gali žaisti tik vienas žaidėjas, ir žaidimui prasidėjus jo nebegalima pakeisti iki pat pabaigos. Renkantis herojų, atsižvelgiama į įvairius faktorius: kiek gerai žaidėjas pažįsta tą herojų ir moka juo žaisti, kaip tas herojus dera prie likusios komandos herojų ir pasirinktos komandos strategijos, kiek jis pajėgus atsižvelgiant į priešininkų komandos herojų pasirinkimą ir panašiai.

Žaidėjai pradeda su 625 auksinėmis monetomis (žaidimo valiuta), už kurias gali įsigyti pradinių pigių daiktų. Vėliau pinigai ir patirtis gaunami žudant priešininkų forto pajėgas, priešininkų herojus, neutralius monstrus, priešininkų sargybos bokštelius ir kitus pastatus, taip pat pinigų kiekvienas herojus gauna automatiškai, šiek tiek daugiau nei vieną monetą per sekundę. Iš užmušto monstro ar priešininko pinigus gauna tas herojus, kuris smogė paskutinį, „pribaigiantį“ smūgį. Patirtį pasidalija visi herojai, kurie tuo metu buvo netoliese. Patirtis leidžia pasikelti herojaus lygį ir gauti papildomų savybių ar patobulinti turimas.[4]

Nuo pat žaidimo pradžios fortas pradeda siųsti tris grupes nevaldomų karių (vad. angl. „creeps“) link priešininkų forto. Šios grupės susitinka su priešininko forto grupėmis pusiaukelėje. Kadangi yra vienodo pajėgumo, jei žaidėjai nesikištų, jos amžinai kautųsi žemėlapio viduryje niekam neįgyjant persvaros. Žaidimo tikslas yra padėti savo armijai nukeliauti iki priešininkų forto ir sunaikinto jo centre esantį tam tikrą pagrindinį pastatą – „Ancient“.[4]

Rolės[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Techniškai žaidime žaidėjai neturi rinktis jokių rolių, tačiau pagal šiuo metu paplitusį žaidimo būdą ir strategijas, egzistuoja kelios gan plačiai apibrėžtos rolės, kurias herojus gali užimti:

 • Pagrindinis herojus (angl. Carry), šią rolę paprastai užima herojai, kurie yra labai silpni žaidimo pradžioje, tačiau tampa neproporcingai stiprūs kylant lygiams ir įsigiję reikalingų daiktų. Žaidimo pradžioje jie dažniausiai vengia kautynių su priešininkais, yra saugomi ir padedami kitų komandos narių, stengiasi kiek galima greičiau pasiekti aukštą lygį, įsigyti reikalingus daiktus. Žaidimo pabaigoje priešingai jie būna pagrindinė komandos jėga. Paprastai komandoje būna vienas ar daugiausiai du pagrindiniai herojai. Tipiški šiai rolei pasirenkamų herojų pavyzdžiai yra Juggernaut, Anti-Mage, Chaos Knight, Faceless Void ir kiti.
 • Pagalbinis herojus (angl. Support), priešingybė pagrindiniams herojams, jie būna pakankamai galingi žaidimo pradžioje ir ne tokie svarbūs žaidimo pabaigoje. Jiems ne tiek svarbu daiktai ir patirtis, todėl šie herojai savo pinigus leidžia visai komandai reikalingiems daiktams, tuo būdu likusi komanda savo pinigus gali leisti asmeniniams daiktams. Pagalbiniai herojai taip pat vengia „pribaigti“ priešininkų herojus, jei tą gali padaryti kiti komandos nariai. Dažnai stengiasi trukdyti progresuoti priešininkų pagrindiniam herojui ir kitaip aukoja savo progresą komandos – ypač, pagrindinio herojaus – labui. Tipiški šiai rolei pasirenkamų herojų pavyzdžiai yra Lina, Crystal Maiden, Venomancer, Warlock ir kiti.
 • „Gankeriai“, nuo angl. žaidimų termino Gank, šią rolę užima herojai, kurių savybės leidžia palyginus nesunkiai sunaikinti priešininkų herojų. Labai dažna tokių herojų savybė yra vienoks ar kitoks nematomumas, leidžiantis netikėtai prisėlinti ir užpulti esant gerai progai. Tam tikra prasme tai irgi yra pagalbiniai herojai. Jie turi didžiulę reikšmę žaidimo pradžioje, ir tampa vis mažiau reikšmingi į žaidimo galą. Tipiški šiai rolei pasirenkamų herojų pavyzdžiai yra Nyx Assassin, Riki, Bounty Hunter, Spirit Breaker ir kiti.
 • „Džiunglių“ herojai (angl. Jungler) skirtingai nuo visų kitų žaidimo pradžioje neina kautis kartu su forto armija, jų strategija yra žudyti žaidimo žemėlapio džiunglėse atsirandančius neutralius monstrus, tai yra pagrindinis džiunglių herojaus patirties ir pinigų šaltinis žaidimo pradžioje. Pasiekęs tam tikrą lygį, jis gali užimti „gankerio“ ar kitą pagalbinę rolę. Šie herojai turi turėti kažkokias savybes, padedančias jiems išgyventi nuolat kaunantis prieš neutralius džiunglių monstrus. Populiarūs šiai rolei pasirenkamų herojų pavyzdžiai yra Nature’s Prophet, Bloodseeker, Ursa, Lifestealer.

Priklausomai nuo įvairių situacijų konteksto, yra išskiriama ir daugiau rolių. „Iniciatorius“ (angl. Initiator) yra herojus, paprastai pradedantis komandų kovą. Stūmėjas (angl. Pusher) – herojus, tinkantis „pastumti“ fronto liniją link priešo bazės. „Nuker“ – atakuojantis herojus, turintis galimybę per labai trumpą laiką padaryti labai daug žalos priešininko herojams, ir kiti.[3][5]

Kūrimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Žaidimo vaizdai iš Warcraft3 „DotA“ modifikacijos (viršuje) ir „Dota 2“

Pasak Valve įkūrėjo ir generalinio direktoriaus Gabe Newell, keli seni įmonės darbuotojai buvo patys žaidę „DotA“ ir domėjosi žaidimo ateitimi.[6] Valve pradėjo susirašinėti su „DotA“ pagrindiniu kūrėju pseudonimu IceFrog, domėjosi, kokie jo ilgalaikiai planai dėl žaidimo, ir galiausiai pakvietė jį apsilankyti įmonėje. IceFrog buvo pasamdytas kurti tęsinį[7], pirma vieša žinia apie tai buvo jo paties tinklaraštyje 2009 m. spalio 5 d. paskelbta nekonkreti žinutė „Geros naujienos DotA fanams“, sakanti, kad IceFrog dirbs Valve Corporation ir vadovaus komandai.[8] 2010 m. spalio 13 d. žaidimų žurnalas Game Informer paskelbė daugiau detalių apie žaidimą ir jo kūrimo procesą.[9] Straipsnio lankomumas buvo toks didelis, kad Game Informer serveriai nepajėgė atlaikyti srauto ir kurį laiką svetainė neveikė.[10]

Nesutarimai dėl prekės ženklo[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

2010 m. rugpjūčio 6 d. Valve Corporation pateikė prašymą užregistruoti prekinį ženklą „Dota“, tai sukėlė tam tikrų kontroversijų.[11] Tuo metu jau Riot Games dirbantys „DotA: Allstars“ kūrėjai Steve Feak bei Steve Mescon teigė, kad „DotA“ priklauso bendruomenei, ir Valve neturėtų savintis šio termino. Po trijų dienų, rugpjūčio 9 d., Steve Mescon taip pat pateikė prašymą užregistruoti prekinį ženklą „Dota“ Riot Games padalinio „DotA-Allstars, LLC“ vardu, kad „apsaugoti daugybės žmonių darbą, įdėtą kuriant žaidimą“.[12] Panašų susirūpinimą išsakė ir Blizzard Entertainment viceprezidentas, vienas Warcraft III kūrėjų Rob Pardo: jo nuomone, „DotA“ pavadinimas priklauso žaidimo bendruomenei. 2011 m. Blizzard iš Riot įsigijo „DotA-Allstars“ padalinį. Tais pačiais metais Gamescom renginyje Valve direktorius Gabe Newell paaiškino Valve poziciją. Jo teigimu, prekės ženklo registravimas buvo skirtas tik tam, kad IceFrog galėtų kurti žaidimo tęsinį.[13] 2011 m. lapkritį Blizzard oficialiai užprotestavo Valve „Dota“ prekės ženklą, argumentuodami, kad jiems priklauso „DotA-Allstars“, jie kūrė „DotA“ naudojamą „WarCraft 3 World Editor“ programą, ir todėl jiems turėtų priklausyti „Dota“ franšizė.[14] 2012 m. gegužės 11 d. Blizzard Entertainment ir Valve Corporation paskelbė, kad nesutarimai išspręsti: teisės į „Dota“ franšizę atitenka Valve, o Blizzard savo „DotA-Allstars“ pervadina į „Blizzard All-Stars“.[15]

Dizainas ir santykis su „DotA“[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Svarbiausias tikslas kuriant „Dota 2“ buvo „perkelti“ žaidimą iš Warcraft 3 į Valve priklausantį Source Engine. Kuriant „Dota 2“ buvo pakeista dalis vardų ir pavadinimų, kad atsieti žaidimą nuo Blizzard Warcraft pasaulio. Dvi besikaunančios pusės „DotA“ vadinosi Sentinel ir Scourge pagal dvi Warcraft pasaulio frakcijas. „Dota 2“ jos pervadintos atitinkamai į „The Radiant“ ir „The Dire“, tačiau abiejų įvaizdis išlaikytas koks buvęs. Žemėlapio struktūra išliko beveik nepakitusi. Daugumos herojų vardai ir įgūdžiai išliko tokie patys ar panašūs, kai kurie buvo pervadinti (pvz. Nerubian Assassin tapo Nyx Assassin, nes Nerubian yra Warcraft pasaulio rasė). Buvo pridėta automatinė mačų paieškos sistema, randanti žaidėjui atsitiktinius panašaus įgūdžių lygio oponentus (naujokams naujokus ir panašiai). Sukurti nedideli mokomieji žemėlapiai naujokams, galimybė treniruotis žaidžiant prieš botus. Garso takelį žaidimui kūrė Tim Larkin ir Jason Hayes, Warcraft III garso takelio kompozitorius.[16]

Specialiai dėl „Dota 2“ buvo atnaujintas „Valve“ žaidimų variklis „Source Engine“: patobulintas apšvietimo generavimas, drabužių modeliavimas ir kita. Steam platformoje sukurtos papildomos galimybės, kuriomis naudodamiesi dalyviai gali rašyti žaidimo vadovėlius, treniruoti kitus žaidėjus ir panašiai.[17]

Taip pat sukurta pagalbinė sistema turnyrams. Turnyrus galima žiūrėti tiesiai per paties žaidimo programą. Komandos ir žaidėjai gali būti formaliai „atpažįstami“ žaidimo programos, jų turnyriniai ar šiaip komandiniai žaidimai rodomi atskirame sąraše nuo viešų „public“ žaidimų, kur komandos sudarytos atsitiktine tvarka.[18]

Įvertinimai ir populiarumas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Žaidimas buvo sutiktas palankiai ir kritikų, ir žaidėjų. Metacritic svetainėje jis gavo 89 balus iš 100 galimų, įvertinimas paremtas 27 apžvalgomis.[19] GameRankings žaidimui skyrė 89,08 % įvertinimą iš 100 % galimų, paremtą 12 skirtingų kritikų apžvalgomis.[20] 2011 m. „Dota 2“ laimėjo IGN žurnalo „Publics Choice Award“, pralenkęs Diablo III, The Elder Scrolls V: Skyrim, Guild Wars 2 ir Battlefield 3.[21]

Dažniausiai išskiriamos teigiamos „Dota 2“ savybės buvo strategijos gylis, techninė kokybė, balansas, įvairovė. Eurogamer žurnalistas Quintin Smith „Dota 2“ apibūdino kaip „aukščiausiąją MOBA formą, kurios esmę kiti žanro žaidimai tik bando pagauti, kaip žaibą butelyje“ (angl. supreme form of the MOBA which everyone else working in the genre is trying to capture like lightning in a bottle).[1]

Dažna apžvalga taip pat kritikavo žaidimą dėl didelio sunkumo lygio naujiems žaidėjams ir nedraugiškos bendruomenės. „Gamereactor“ žurnalistas savo pirmąją sužaistą „Dota 2“ partiją dėl šių priežasčių apibūdino kaip vieną labiausiai žeminančių išgyvenimų savo žaidimų karjeroje.[22] Benjamin Danneberg iš „GameStar“ naujokų patirtį „Dota 2“ žaidime apibūdino kaip „skausmingą“.[23] Dėl tų pačių priežasčių žaidimas bei jo bendruomenė buvo kritikuojami ir britų laikraštyje „Metro“[24] bei kitur.

2013 m. kovo mėnesį „Dota 2“ platformoje „Steam“ turėjo apie 330 000 žaidėjų, tuo metu tai buvo didžiausias skaičius Steam istorijoje.[25] Tų pačių metų gegužės mėnesio duomenimis, „Dota 2“ turėjo daugiau žaidėjų, nei kiti dešimt žaidimų kartu sudėjus.[26] Valve teigimu, bent kartą per mėnesį „Dota 2“ žaidžia apie 9 milijonus žmonių.[27]

Profesionalios varžybos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

„The International 2012“ Sietle, Benaroya halėje

Svarbiausias „Dota 2“ elektroninio sporto renginys yra „The International“, kartą per metus Valve organizuojamas pasaulio turnyras. Pirmajame „The International“ Vokietijoje 2011 m. varžėsi 16 „DotA“ komandų, patekusių su vardiniais kvietimais, o jo prizinis fondas siekė milijoną JAV dolerių. Renginys buvo skirtas paskatinti „DotA“ komandų perėjimą prie „Dota 2“. Nuo tada „The International“ rengiamas kiekvienais metais Sietle (JAV). 2013 m. jo prizinis fondas buvo 2,8 milijono JAV dolerių, tai buvo rekordinė suma elektroninio sporto renginiuose.[28] Iš jų 1,4 milijono dolerių atiteko pirmąją vietą užėmusiai švedų elektroninio sporto komandai „Alliance“.[27]

Taip pat „Dota 2“ žaidžiama „Electronic Sports World Cup“ (ESWC) turnyruose, „Dreamhack“, nuo 2012 m. ir World Cyber Games. Pradedant 2013 m. spalio 18 d. „MLG Fall Invitational“ bei lapkričio mėnesio pagrindiniu renginiu „MLG Columbus“, „Dota 2“ bus žaidžiama ir „Major League Gaming“ turnyruose.[29]

2011 m. „Dota 2“ buvo antras žaidimas pagal per metus turnyruose laimimų pinigų kiekį, po profesionalių „StarCraft 2“ varžybų.[30]

2013 m. Pietų Korėjos kompiuterinių žaidimų įmonė Nexon paskelbė investuosianti du milijardus vonų (apie 1,7 milijono JAV dolerių) į Pietų Korėjos mėgėjų ir profesionalų „Dota 2“ turnyrus.[31]

Nuorodos ir šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 1. 1,0 1,1 http://www.eurogamer.net/articles/2013-07-16-dota-2-review
 2. http://gamasutra.com/view/news/171570/Dota_2_is_freetoplay_but_not_paytowin_says_Valve.php
 3. 3,0 3,1 http://www.dota2.com/heroes/?l=english
 4. 4,0 4,1 http://www.gameinformer.com/games/dota_2/b/pc/archive/2013/07/16/dota-2-review.aspx
 5. http://wiki.teamliquid.net/dota2/Hero_Roles
 6. https://web.archive.org/web/20120315051625/http://www.gamespot.com/dota-2/videos/gamescom-2011-dota-2-interview-6330101/
 7. http://www.ign.com/articles/2011/01/07/valves-next-game
 8. http://www.playdota.com/forums/blog.php?b=264 Archyvuota kopija 2012-07-23 iš Wayback Machine projekto.
 9. http://www.gameinformer.com/b/features/archive/2010/10/13/dota-2-announced-details.aspx
 10. http://www.gameinformer.com/b/podcasts/archive/2010/10/14/game-informer-show-dota-2-medal-of-honor.aspx
 11. http://www.escapistmagazine.com/news/view/102727-Valve-Files-Trademark-for-DotA Archyvuota kopija 2012-10-10 iš Wayback Machine projekto.
 12. http://www.pcgamer.com/2010/08/17/riot-games-dev-counter-files-dota-trademark/
 13. http://www.eurogamer.net/articles/2011-08-22-dota-trademark-blizzard-valve-respond
 14. http://kotaku.com/5883938/blizzard-and-valve-go-to-war-over-dota-name
 15. http://www.gameinformer.com/b/news/archive/2012/05/11/valve-blizzard-reach-dota-trademark-agreement.aspx
 16. http://www.destructoid.com/composer-jason-hayes-joins-audio-team-at-valve-209673.phtml Archyvuota kopija 2012-07-10 iš Wayback Machine projekto.
 17. http://www.gameinformer.com/b/features/archive/2010/10/13/dota-2-announced-details.aspx
 18. http://www.escapistmagazine.com/news/view/118004-Valve-Extends-DotA-2-Tournament-Support Archyvuota kopija 2013-03-03 iš Wayback Machine projekto.
 19. http://www.metacritic.com/game/pc/dota-2
 20. http://www.gamerankings.com/pc/610657-dota-2/index.html Archyvuota kopija 2015-05-24 iš Wayback Machine projekto.
 21. https://web.archive.org/web/20121105091234/http://www.ign.com/articles/2011/08/23/ign-peoples-choice-award-and-the-winner-is
 22. http://www.gamereactor.se/recensioner/114504/Dota+2/
 23. http://www.gamestar.de/spiele/dota-2/test/dota_2,46371,3025780.html
 24. http://metro.co.uk/2013/07/19/dota-2-review-esport-of-kings-3889373/
 25. http://www.polygon.com/2013/5/21/4350866/dota-2-breaks-own-record-for-most-concurrent-users-on-steam
 26. http://www.pcgamesn.com/dota/dota-2-had-more-players-yesterday-rest-steam-top-ten-put-together
 27. 27,0 27,1 http://www.bbc.co.uk/news/technology-23664107
 28. http://www.gamespot.com/news/dota-2s-the-international-3-reaches-2m-prize-pool-6408442
 29. http://www.gamespot.com/news/mlg-columbus-to-feature-dota-2-6413405
 30. http://www.sk-gaming.com/content/36218-PGT_outlines_best_paying_games_of_2011 Archyvuota kopija 2012-05-28 iš Wayback Machine projekto.
 31. http://www.sk-gaming.com/content/318043-Nexon_to_invest_17_million_in_Dota_2 Archyvuota kopija 2013-09-16 iš Wayback Machine projekto.