Didžiulis (Alytaus r.)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Koordinatės: 54°20′14″ š. pl. 24°21′26″ r. ilg. / 54.33722°š. pl. 24.35722°r. ilg. / 54.33722; 24.35722

Didžiulis
Ežero pietinė dalis, nuo Bukaučiškių koplyčios
Ežero pietinė dalis, nuo Bukaučiškių koplyčios
Vieta Alytaus raj., Lietuva
Plotas 8,995 km²
Kranto linijos ilgis 41,63 km
Kilmė Ledyninis
Tūris 0.13 km³
Įteka Abista, D-1, 22 bevardžiai upeliai
Išteka Abista

Didžiulis (arba Daugų ežeras) – ežeras pietų Lietuvoje, Alytaus rajone, prie pat Daugų.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Didžiulio vardu anksčiau buvo vadinama tik pietvakarinė ežero dalis.

Dėl žemių melioravimo 19281931 m. ežero lygis pažemėjo 2 metrais.

Didžiulis nuo Daugų pusės

Duomenys[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Didžiulis išsiskiria savo dydžiu ir forma iš kitų Dzūkijos ežerų. Jis susidarė ledynams tirpstant ir įgavo labai įdomią konfigūraciją: primena nevisiškai taisyklingą H raidę su kepurėle. Jos abu šonai ištįsę iš šiaurės vakarų į pietryčius. Pietvakarinė ežero dalis 6,7 km, o plotis 1,6 km. Šiaurrytinė – 5 km ir 0,65 km. Abi Daugų ežero dalys jungiasi 2,2 km ilgio ir 300–500 m pločio vandens juosta. Ežero krantų ilgis 42 km. Ežere yra 7 nedidelės salos (2 didžiausios 0,53 ha ir 0,23 ha). Ežeras yra 128 m virš jūros lygio. Pietrytiniu krantu eina riba su Varėnos rajonu.

Daugų ežeras yra rininio tipo. Jo dubenį sudaro keturios skirtingos krypties rinos. Dugno reljefą sudaro: daubos, iškilimai, seklumos, salos. Pietvakarinėje ežero dalyje vyrauja 30-40 m gyliai, o didžiausias gylis jos gale 42,5 m. Abi ežero šakas jungianti juosta sekli, dugnas lygus. Ežeras turi pusiasalį vadinamą Kirklių ragu. Rytuose išteka Abistos upė link čia pat telkšančio Savisto ežero.

Aukščiausi krantai (20-30 m) yra vakarinėje ir šiaurinėje ežero pusėje, o rytinėje ir pietrytinėje krantai žemesni, vietomis tik keletą metrų. Krantai beveik ištisai apaugę medžiais ir krūmais. Abu ežero pusiasaliai užpelkėję, vietomis sunku praeiti, apaugę mišku (Papiškių miškas), bet yra paplūdimių ir vietų, tinkamų poilsiui, vandens sportui bei turizmui. Ežero pakrantėse yra įsikūrusios kelios kaimo turizmo sodybos, irklavimo bazė, vandens batutų parkas.

Aplink ežerą įsikūrę šie kaimai: Sala, Doškonys, Andriūnai, Papiškiai, Sokonys, Padaugė, Bukaučiškės II, Dvarčėnai, Daugų kaimas. Šiaurine pakrante eina kelias  128  Naujieji ValkininkaiDaugaiAlytus .

Gyvūnija ir augalija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Daugų ežere gausu žuvų. Kuojos, karšiai, karpiai, aukšlės, lydekos, ešeriai, stintos, šamai, sykai, lynai, karosai, seliavos, unguriai

Augalija skurdi ir nevienoda. Auga švendrai, meldai, nendrės. Povandeniniai augalai auga iki 7 m gylio. Supelkėjusiose įlankose augalija turtingesnė ir užima didelius plotus.