Delfinariumas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Lietuvos jūrų muziejaus delfinariumas prieš rekonstrukciją
Delfinų pasirodymas Lietuvos jūrų muziejaus delfinariume

Delfinariumasakvariumas, skirtas delfinams. Delfinai dažniausiai laikomi didžiuliuose baseinuose, kartais ir aptvertuose plotuose atviroje jūroje. Laikomi tiek moksliniais tikslais, tiek dėl rengiamų delfinų vaidinimų prieš publiką. Kai kur delfinariumus sudaro tik vienas baseinas, kur jie pasirodo prieš publiką, kai kur tai dalis didesnių parkų, tokių kaip jūros gyvūnų parkai, zoologijos sodai ar teminiai parkai, kur jie ne tik laikomi, bet ir ruošiami pasirodymai.

Nors banginiai nelaisvėje laikomi dar nuo XIX a. septinto dešimtmečio, pirmas komercinis delfinariumas atidarytas tik 1938 m. Jų populiarumas stipriai augo iki pat XX a. septinto dešimtmečio. Aštuntame dešimtmetyje padidėjo susirūpinimas dėl gyvūnų laikymo sąlygų, kuris privedė prie griežto gyvūnų laikymo reglamentavimo ir reguliavimo. Dėl to kai kuriose šalyse per paskutinius XX a. dešimtmečius buvo uždaryti visi delfinariumai. Nepaisant šios tendencijos, jie vis dar plačiai paplitę Europoje, Japonijoje ir Šiaurės Amerikoje.

Dažniausiai delfinariumuose laikomos afalinos (lot. Tursiops truncatus), nes gana lengvai dresuojamos ir ilgai gyvena nelaisvėje. Prekyba delfinais yra reguliuojama tarptautiniu mastu, tuo tarpu reikalavimai laikymo sąlygoms nelaisvėje skiriasi įvairiose šalyse.