Afalina

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Tursiops truncatus
Afalina (Tursiops truncatus)
Afalina (Tursiops truncatus)
Palyginimas
Žmogaus ir afalinos palyginimas.
Mokslinė klasifikacija
Karalystė: Gyvūnai
( Animalia)
Tipas: Chordiniai
( Chordata)
Klasė: Žinduoliai
( Mammalia)
Būrys: Banginiai
( Cetacea)
Šeima: Delfininiai
( Delphinidae)
Gentis: Afalinos
( Tursiops)
Rūšis: Afalina
( Tursiops truncatus)
Binomas
Tursiops truncatus
Montagu, 1821
Porūšiai
  • Tursiops truncatus truncatus
  • Tursiops truncatus gilli
  • Tursiops truncatus aduncus
Afalinos paplitimas
Afalinos paplitimas

Afalina (Tursiops truncatus) – delfininių (Delphinidae) šeimos jūrų žinduolis. Tai viena žinomiausių delfinų rūšių, dažnai auginama delfinariumuose.

Yra 3 afalinų porūšiai;

Įpročiai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Delfinai – labai draugiški gyvūnai, gyvenantys tos pačios lyties arba abiejų lyčių – patinų, patelių ir jauniklių grupėse. Jie visada padeda vieni kitiems gaudydami žuvį, gimdymo metu, taip pat susirgus ar susižeidus. Tokia savitarpio pagalba – tai pagrindinė išgyvenimo sąlyga. Dalį dienos delfinai žaidžia. Jie bendrauja švilpaudami, leisdami specialius garsus. Iki šiol dar nežinoma, kokia sudėtinga delfinų „kalba“ ir kaip ji sudaryta. Tik tai aišku, jog jie vienas kitą atpažįsta ir „susišneka“ tarpusavyje vartodami savo „kalbą“. Gyvena grupėmis. Gyvenimo trukmė 25-30 metų (nelaisvėje kartais išgyvena iki 40 metų). Afalinos greitis vandenyje gali siekti 40 km/val. (11,1 m/s), tai yra 50 m baseiną ji gali įveikti per 4,5 sekundės. Ji taip pat gali iššokti iš vandens iki 5 metrų aukščio.

Maistas ir medžioklė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Delfinai maitinasi įvairių rūšių žuvimis, kurias aptinka pasinaudodami echolokacija (jie sugeba nustatyti objektų buvimo vietą ultragarso bangomis). Medžioklės būdas priklauso nuo žuvų rūšies. Dieną aktyvias žuvis delfinai gaudo susitelkę būriais, o naktį aktyvias žuvis medžioja tik nedaugelis delfinų. Delfinai, aptikę ir puldami žuvų būrį, visada padeda vieni kitiems. Kai jie priartėja, žuvys, žinoma bando pasprukti. Bendraudami tarpusavyje- leisdami įvairius garsus ir švilpdami – jie nesunkiai apsupa didelį žuvų būrį ir neleidžia jam išsisklaidyti. Manoma, kad delfinai, norėdami suklaidinti ir apkurtinti žuvis, sąmoningai skleidžia įvairius garsus. Kai pavienių arba būriais plaukiojančių žuvų netrūksta, delfinai draugiškai medžioja dieną. Jeigu žuvų mažai, jie pasitenkina ir aštuonkojais, taip pat tyko žuvų, gyvenančių jūros gelmėse. Afalinos dar valgo ir krevetes.

Dauginimasis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Afalinos poruojasi pavasarį ir vasarą. Jaunikliai išvysta pasaulį po 10-12 mėnesių, gimsta vandenyje uodega į priekį. gimdančią motiną ir naujagimį globoja ne mažiau kaip dvi patelės. Tai būtina apsauga, nes kraujas, kurio motina netenka gimdymo metu, labai greitai vilioja vandens plėšrūnus ryklius. „Pribuvėjos“ patelės kartais dalyvauja ir pačiame gimdyme. Jos padeda motinai iškelti ką tik gimusį jauniklį į vandens paviršių, kad jis pirmą sykį įkvėptų oro. Panašiai skubama į pagalbą ištikus nelaimei, pvz., kai vienas iš delfinų susižeidžia. Nukentėjęs delfinas „šaukiasi“ kitų, skleisdamas tam tikrus garsus, kad jam padėtų iškilti ir įkvėpti oro. Atsivedusi mažylį motina su dar viena patele atsiskiria nuo būrio. Delfiniukas minta pienu iš spenių, kurie yra prie motinos lytinės angos. Patelės rūpinasi savo palikuoniais mažiausiai 16 mėnesių, todėl gali poruotis tik kartą per dvejus arba trejus metus. Delfinai nėra „ištikimi“ gyvūnai. Patelė gali kiekvieną kartą poruotis vis su kitu delfinu. Lytinė branda: apie 6-8 metus. Poravimasis: bet kuriuo metų laiku, bet dauguma jauniklių gimsta vasarą. Jauniklių kiekis: gimdo tik po vieną.

Apsauga[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Afalina – išimtis tarp daugumos kitų delfinų rūšių. Šiandien jai pavojus išnykti negresia.