Greipfrutinis citrinmedis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
(Nukreipta iš puslapio Citrus paradisi)
Citrus paradisi
Greipfrutas (Citrus paradisi)
Greipfrutas (Citrus paradisi)
Mokslinė klasifikacija
Karalystė: Augalai
( Plantae)
Skyrius: Magnolijūnai
( Magnoliophyta)
Klasė: Magnolijainiai
( Magnoliopsida)
Poklasis: Erškėčiažiedžiai
( Rosidae)
Šeima: Rūtiniai
( Rutaceae)
Gentis: Citrinmedis
( Citrus)
Rūšis: Greipfrutinis citrinmedis
( Citrus paradisi)
Binomas
Citrus paradisi
Macfadyen, 1830

Greipfrutinis citrinmedis (Citrus paradisi) – rūtinių (Rutaceae) šeimos citrinmedžių (Citrus) genties augalų rūšis.

Diploidinis chromosomų rinkinys turi 18 chromosomų (2n = 18), yra triploidinių (3n = 27) ir tetraploidinių formų (4n = 36).

Augalų morfologija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Savo tėvynėje medis užauga iki 6-15 m aukščio, Lietuvoje – tik 1-2 m.

Žydi vasariobalandžio, pakartotinai – rugsėjospalio mėn. Žiedai su 3-5 vainiklapiais, apie 30 mm skersmens, kvapūs. Vaisiai – greipfrutai.

Kilmė ir pavadinimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Laukinių greipfrutų forma neaptikta. Jie kilę iš Amerikos šiltų šalių, ten jų daugiausiai ir auginama. Pirmą kartą augalas paminėtas apie 1750 m. Barbadose. Manoma, kad jis sukurtas kryžminant didįjį citrinmedį (Citrus maxima) su apelsininiu citrinmedžiu (Citrus aurantium). Į Floridą (JAV) atvežtas 1823 m.

1905 m., kryžminant greipfrutinį citrinmedį, sukurtas tangelinis citrinmedis (Citrus×tangelo) (angl. tangelo), 1931 m. – mineola (angl. minneola), 1984 m. – hibridas, anglišku pavadinimu žinomas kaip sweetie. Mineolos ir Sweetie lietuviški pavadinimai dar nesukurti – jų nėra Lietuvos terminų banke [1].

Maždaug iki 1830 metų botanikai greipfrutinio citrinmedžio neskyrė nuo didžiojo citrinmedžio (Citrus maxima), bet apie 1830 m. greipfrutiniam citrinmedžiui davė pavadinimą Citrus paradisi. Tik apie 1940 m. buvo nustatyta, kad greipfrutinis citrinmedis yra hibridas, todėl botaninis jo pavadinimas buvo pakeistas į Citrus×paradisi.

Panaudojimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Lietuvoje auginamas kaip dekoratyvinis augalas sodų oranžerijose, šviesiose patalpose, kambariuose.

Greipfrutų žievelių eterinis aliejus nuo seno žinomas dėl savo aromato ir yra naudojamas aromoterapijoje.

Sąveika su vaistais[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Palyginus nesenai sužinota, kad greipfrutai ir jų sultys sąveikauja su vaistais, neretai stiprindami vaistų veikliųjų medžiagų veikimą. Greipfrutuose yra naringino ir bergamotino (angl. bergamottin), kurie inhibuoja citochromo P450 izoformą CYP3A4 kepenyse. Dėl šio baltymo slopinimo greipfrutai stiprina buspirono (Buspar, angl. buspirone), kofeino, keleto statino (angl. statin) darinių (pvz., simvastatino), terfenadino (angl. terfenadine), felodipino (angl. felodipine), nifedipino (angl. nifedipine), verapamilo, estradiolio, takrolimo (angl. tacrolimus), dekstrometorfano (angl. dextromethorphan), benzodiazepinų (angl. benzodiazepines), ciklosporino (angl. ciclosporin ar cyclosporine) veikimą [2]. Šis nepageidautinas greipfrutų poveikis buvo aptiktas tiriant keletą mirčių dėl vaistų perdozavimo.

Literatūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Жуковский П.М. (1971) Культурные растения и их сородичи. Систематика, география, цитогенетика, иммунитет, экология, происхождение, использование. 752 стр.
  • Lietuvos Respublikos Terminų bankas Archyvuota kopija 2006-12-28 iš Wayback Machine projekto.

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. [1] Archyvuota kopija 2006-12-28 iš Wayback Machine projekto.
  2. He K; Iyer KR; Hayes RN; Sinz MW; Woolf TF; Hollenberg PF. Inactivation of cytochrome P450 3A4 by bergamottin, a component of grapefruit juice. Chem Res Toxicol. 1998 Apr;11(4):252-9. Abstract