Pereiti prie turinio

Cima da Conegliano

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
„Madona su Kūdikiu“ (apie 1504, Uficių galerija, Florencija)

Čima da Koneljanas (it. Cima da Conegliano, tikr. Giovanni Battista Cima, apie 14591517 m.) – italų renesanso dailininkas, priskiriamas Venecijos dailės mokyklai.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Džovanis Batista Čima gimė apie 1459 m. Koneljano miestelyje, nuo kurio gavo savo pravardę. Jo tėvas buvo avių vilnos apdirbėjas. Čima epizodiškai mokėsi dailės gimtajame mieste ir vėliau persikėlė į Veneciją, kurioje turėjo ryšių su Džovanio Belinio ir Alvizės Vivarinio dirbtuvėmis. 1489 m. Čima atliko altorinį ištapimą Šv. Baltramiejaus tema Vičencos mieste, kuris jį išgarsino. 1490-ųjų viduryje jis dirbo Dožų rūmuose Venecijoje. Čima neprisidėjo prie stilistinių permainų, kurias į Venecijos dailę atnešė Džordžonė ir Ticianas. Jis labiau išlaikė tas tradicijas, kurias venecijiečiai perėmė iš Antonelo da Mesinos ir Diurerio.

Po 1500 m. Čima daug dirbo aplinkiniuose Italijos miestuose, kurdamas altorinius paveikslus. Kūrė Parmoje, Bolonijoje, Karpyje, Trevize. Apie 30 tokių darbų išlikę. Jo kūryboje dominuoja tradicinės „Madonos su Kūdikiu ir šventaisiais“ temos paveikslai. Čima buvo vedęs 2 kartus. Su pirmąja žmona Korona susilaukė dviejų vaikų, su antrąja Joana − šešerių. Čima da Koneljanas mirė 1517 arba 1518 m. Palaidotas gimtojo Koneljano miesto San Francesco (Šv. Pranciškaus) bažnyčioje. Koneljano katedroje yra Čimos sukurtas altorinis paveikslas.

Darbų galerija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]