Nacionalinė Parmos galerija

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Koordinatės: 44°48′19″š. pl. 10°19′35″r. ilg. / 44.805179°š. pl. 10.326309°r. ilg. / 44.805179; 10.326309

Pilotta rūmų paradiniai laiptai. Įėjimas į Parmos galeriją

Nacionalinė Parmos galerija (it. Galleria nazionale di Parma) – meno galerija Parmoje, turinti nacionalinės Italijos galerijos statusą.

Galerijoje yra reikšminga italų ir kitų šalių menininkų darbų kolekcija. Joje reprezentuoti pagrindiniai Parmos dailės mokyklos atstovai, Koredžas ir Parmidžaninas, Giambattista Pittoni, bei Leonardas da Vinčis, Sebastianas del Piombas, Kanaletas ir kiti.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Parmos galerijos kolekcijos pagrindas yra Farnezių šeimos kolekcija, popiežiaus Pauliaus III-ojo ir kardinolo Alesandro, pradėta kaupti XVI a. viduryje ir buvusi išskaidyta tarp Parmos, Romos ir Neapolio. 1748 m. Parmos kunigaikštystę perėmus Burbonų atstovui Filipui, šis išsaugojo kolekciją nuo bandymų ją išvežti į Romą. Taip pat įsigijo vieną kolekcijos šedevrų, Koredžo paveikslą „Šv. Jeronimo Madona“.

1752 m. Filipas įsteigė Parmos menų akademiją, kuri rinko ir kolekcionavo Parmos regione esančius meno kūrinius. 1803 m. Napoleono karų metu kolekcija buvo pagrobta ir išvežta į Prancūziją, tačiau 1816 m. sugrąžinta. Po to kunigaikštienė Marija Luiza Austrė pasirūpino visų darbų patalpinimu Parmos Pilotta rūmuose.

Galerijos eksponatai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Commons-logo.svg

Vikiteka