Chemnicas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Chemnicas
vok. Chemnitz
   Coat of arms of Chemnitz.svg      Flag of Chemnitz.svg   
Altes und Neues Chemnitzer Rathaus.jpg
Senoji ir naujoji miesto rotušės
Laiko juosta: (UTC+2)
------ vasaros: (UTC+3)
Valstybė Vokietijos vėliava Vokietija
Žemė Saksonija Saksonija
Regionas Chemnicas
Gyventojų (2020[1]) 244 401
Plotas 220,85 km²
Tankumas (2020[1]) 1 107 žm./km²
Altitudė 296 m
Pašto kodas 09001–09247
Tel. kodas 0371
Tinklalapis www.chemnitz.de
Commons-logo.svg Vikiteka Chemnicas
Kirčiavimas Chem̃nicas (buv. Kárl Márks Štãtas)

Chemnicas – miestas Vokietijos rytuose, Saksonijoje, Rūdinių kalnų šiaurės vakariniuose priekalniuose, į pietvakarius nuo Dresdeno, prie Chemnico upės. Sudaro aglomeraciją su Cvikau. Tai yra paslaugų ir pramonės sektoriaus miestas.

Vardo kilmė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Miestas pavadintas pagal to paties pavadinimo upę. Vardas kilęs iš sorbų kalbos, kurie reiškia „akmenuotą upelį“. Miesto pavadinimas čekiškai – Saská Kamenice.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Dabartinėje miesto vietoje kadaise buvo įsikūrusi slavų gyvenvietė Kamienica, o dokumentuose pirmą kartą paminėtas miesto Benediktinų vienuolynas – 1143 metais. Apie 1170 m. Šventosios Romos imperatorius Frydrichas I Barbarosa miestui suteikė imperijos miesto teises.

Viduramžiais mieste buvo išplėtota tekstilės pramonė bei prekyba. Kas trečias miesto gyventojas dirbo tekstilės srityje. XIX amžiuje miestas tapo pramonės centru, todėl Chemnicas kartais vadinamas Saksonijos Mančesteriu. 1913 m. mieste gyveno apie 320 tūkstančių gyventojų – daugiau nei šiandien.

Per Antrąjį Pasaulinį karą Chemnice buvo įsikūrusi karo ginklų gamykla bei Flosenburgo koncentracijos stovykla. Po karo iš miesto liko griuvėsiai, ir VDR valdymo metais miestas buvo smarkiai atstatomas. Kai kurie turistų traukos objektai atstatomi iki šiol.

Nuo 1953 m. gegužės 10 d. iki 1990 m. birželio 21 d. Chemnicas buvo vadinamas Karl Marks Štatu (Karlo Markso miestas).[2]

Miesto objektai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Paminklas Karlui Marksui

Mieste yra paminklas Karlui Marksui, kurį vietiniai vadina „galva“. Taip pat mieste stovi graži, renesanso stiliaus rotušė (XV amžius), plotas aplink buvusį vienuolyną, universitetą bei operos teatrą. Taip pat graži vieta – raudonas bokštas, kuris buvo pastatytas XII ar XIII amžiuje, išlikęs nuo miestą juosusios sienos. Stovi Šv. Jokūbo bažnyčia (XIV–XVII a.), Šv. Kryžiaus bažnyčia (1936 m.).[3]

Vietiniame prekybos centre, Kulturkaufhaus Tietz, stovi suakmenėjęs medis. Tai vienas iš nedaugelio išlikusių, ir jo amžius yra apie kelis milijonus metų.

Ekonomika[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Chemnicas yra didžiausias Chemnico-Cvikau aglomeracijos miestas, ir yra vienas iš svarbiausių rytų Vokietijos ekonominių centrų. 2004 m. Chemnico BVP buvo 6,3 milijardų eurų. Miesto ekonominę struktūrą daugiausiai sudaro nedideli fabrikai bei sunkiosios pramonės sektoriai, tokie kaip mechaninė inžinerija, metalų apdorojimas, mašinų gamyba.

Demografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Po Vokietijos susivienijimo Saksonija patyrė stiprų gyventojų sumažėjimą, o Chemnicas nuo 1990 m. prarado apie 20 procentų gyventojų. 2006 m. Chemnicas turėjo mažiausią gimstamumo lygį pasaulyje.

Susisiekimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Karl-Marx-Stadt-Schild.jpg

Keliai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pro Chemnicą praeina dvi automagistralės (Autobahn) – A4 (ErfurtasDresdenas) ir A72 (HofasLeipcigas). Pastaroji automagistralė dar tiesiama.

Viešasis transportas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Mieste egzistuoja trys viešojo transporto rūšys – autobusai, tramvajai (Straßenbahn), bei miesto geležinkeliai (Stadtbahn). Šiomis dienomis vienas miesto geležinkelio maršrutas, penki tramvajaus, 27 miesto autobusų bei priemiestinių autobusų maršrutai aptarnauja Chemnicą bei jo apylinkes.

Oro uostai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Netoli Chemnico yra trys oro uostai, iš kurių du – tarptautiniai (Drezdene ir Leipcige. Drezdeno oro uostas nutolęs apie 70 kilometrų, o Leipcigo – apie 39 kilometrus nuo Chemnico. 13 kilometrų nuo miesto yra ir mažesnis komercinis oro uostas, kuris dabar yra tobulinamas.

Miestų partnerystė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Sportas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Futbolas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. "Bevölkerung des Freistaates Sachsen nach Gemeinden am 31. Dezember 2020". Statistisches Landesamt des Freistaates Sachsen
  2. Географический энциклопедический словарь, гл. редактор А. Ф. Трёшников. – Москва, Советская энциклопедия, 1983. // psl. 199
  3. Chemnitz. Visuotinė lietuvių enciklopedija, T. III (Beketeriai-Chakasai). – Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2003