Burbonas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
XIX amžiaus burbono butelis

Burbonas (angl. Bourbon whiskey), Kentukio viskisviskio rūšis gaminama JAV. Pavadinimas kilęs iš Kentukio valstijos Burbono apygardos (Bourbon County) pavadinimo.

Pagal JAV įstatymus, burbono sudėtyje turi būti ne mažiau 51 % kukurūzų (paprastai būna apie 70 %), likusią dalį sudaro kviečiai, rugiai ir miežių salyklas.

Praktiškai dauguma burbono rūšių brandinamos ketverius metus. Dauguma burbono rūšių gaminama JAV Kentukio valstijoje, nors ir kitose valstijos ar šalyse gaminamas analogiškas viskis gali būti vadinamas burbonu. Anksčiau burbonas gamintas Pensilvanijoje, Indianoje, Ohajuje, Tenesyje, Misūryje ir Kanzase, Ilinojus burbono pagamindavo tiek pat kaip Kentukis. Dabar burbonas tebegaminamas Virdžinijoje.

Grynasis burbonas (angl. Straight bourbon) – gali būti vadinamas gėrimas, ne mažiau kaip 2 metus brandintas ąžuolo statinėje.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Amerikos užkariavimo pionieriai, įsikūrę Kentukyje, derlingoje žemėje užaugindavo gausų kukurūzų derlių. Jacobas Beamas įsteigė malūną ir už savo paslaugas prašydavo atseikėti dalį kukurūzų. Gautą užmokestį jis panaudodavo gaminti namuose viskį. Jį ragaudavo su šeima ir draugais.

Tik po 1795 metų jo talentą įvertinti galėjo visi. Tuomet įkurdinta įmonė yra viena seniausių Jungtinėse Valstijose. "Jim Beam" gamykla galėtų būti laikoma modernizacijos ir automatizacijos pavyzdžiu. Tačiau "Jim Beam" ragaujantys burboninio viskio mėgėjai gali būti tikri, kad Jacobo Beamo vaikaičiai 200 metų saugojo ir išlaikė "Kentucky Straight Bourbon Whiskey" slaptą gamybos formulę.

Šiuo metu distiliavimo meistru dirba Bookeris Noe – įkūrėjo ainis. Būsimas viskis yra supilamas į naujas ąžuolo statines ir brandinamas ne mažiau kaip 4 metus.