Pereiti prie turinio

Statinė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Paprastos medinės statinės

Statinė – medinis ar metalinis ritinio formos iškilais šonais indas.

Medinės statinės

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Medinės statinės sudarytos iš šulų (specialios formos medinių lentelių), suveržtų metaliniais lankais, su galuose įstatytais dugnais. Senovėje buvo naudojami ir mediniai lankai. Statinės daromos iš tam tikrų rūšių medienos. Iškilūs statinių šonai daromi todėl, kad tai didina statinių tvirtumą ir tokias statines lengviau ritinti bei ritinant pakeisti judėjimo kryptį.

Senovėje medinių statinių darytojai buvo vadinami kubiliais. Tuo metu kubilai ir statinės buvo daromi naudojant tą pačią technologiją.

Statinių istorija

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Antikos laikais statinės buvo nežinomos. Pvz., senovės graikai ir vėliau romėnai vietoj jų naudojo dideles amforas. Amforose buvo laikomas alyvuogių aliejus, vynas. III amžiuje romėnai ėmė naudoti statines, perėmę šią technologiją iš galų, kurie statines tuo metu naudojo jau kelis šimtus metų.

Nuo tų laikų statinės buvo viena patogiausių taros formų, naudotų tiek gabenimui, tiek laikymui. Statinėse laikė pačius įvairiausius dalykus, tiek skysčius (vanduo, vynas, alus ir kt.), tiek birias medžiagas (grūdai, miltai, sėklos, parakas ir kt.), tiek nedidelius daiktus (pvz., vinis, monetas ir kt.). Maišai ir dėžės buvo pigesni, tačiau jie buvo ne tokie patvarūs ir mažiau patogūs gabenant. Savo reikšmę statinės ėmė prarasti tik XX a., kai imta pereiti prie konteinerių.

  • Skysčiams laikyti – statinėse laikydavo geriamą vandenį ir kitus skysčius
  • Gėrimams daryti – alaus darymas
  • Gėrimams išlaikyti – ąžuolinėse statinėse laikomi alkoholiniai gėrimai (vynas, konjakas, viskis) įgauna ypatingą skonį, kadangi į gėrimą pereina dalis medžiagų iš medienos, keičiančių skonį bei kvapą. Šiam tikslui jau naudotas statines neretai panaudoja kitų gėrimų laikymui, kadangi šie taip įgauna anksčiau laikyto gėrimo skonio ir kvapo.
  • Maistui konservuoti – kopūstams ir panašiems produktams rauginti.

Metalinės statinės

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Metalinės statinės paprastai būna cilindro formos. Didelių statinių šonai gali turėti žiedinius griovelius, didinančius šonų atsparumą slėgiui. Jose laikomi degalai, tepalai, cheminiai produktai.