Bronius Saveikis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Bronius Saveikis-Klajūnas (lenk. Bronislaw Saweikis, slapyvardis Tułacz, Bronek; g. 1920 m. kovo 21 d. Kuciuliškių kaime, Alytaus apskritis – m. (?)) – ginkluoto pasipriešinimo komunistiniam režimui Lietuvoje ir Lenkijoje dalyvis, Lenkijos valstybės saugumo ir MGB agentas.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Po Antrojo pasaulinio karo įstojo į partizanų būrį, buvo Dainavos apygardos Šarūno rinktinės vado Juozo Gegužio-Diemedžio adjutantas. 1948 m. rudenį kartu su apygardos štabo žvalgybos viršininku Jurgiu Krikščūnu-Rimvydu nelegaliai perėjo Tarybų Sąjungos-Lenkijos valstybinę sieną. Slapstėsi šiaurės Lenkijoje, nuo 1949 m. įstojo į J. Sadovskio ir P. Burdyno vadovaujamą lenkų Suvalkijos partizanų būrį (jame kovojo ir kitas lietuvis Antanas Kvedaravičius). 1950 m. liepos 2 d. per apsuptį prie Plocišino kaimo (Kukavos valsčius, Suvalkų apskritis) Saveikiui buvo sužeistos kojos ir jis buvo suimtas Lenkijos valstybės saugumo darbuotojų.

Nors jam ir buvo amputuota viena koja, bet Br. Saveikis pagijo. Buvo tardomas, palaužtas ir užverbuotas. Išdavė 56 partizanų rėmėjus Lenkijoje. Tuo pačiu metu per ryšininkus susirašinėjo su savo buvusiu vadu J. Gegužiu-Diemedžiu. Kai Lenkijos saugumas B. Saveikį pilnai panaudojo, jį perdavė Tarybų Lietuvos valstybės saugumo darbuotojams.

1951 m. rugsėjo mėn. MGB inscenizavo valstybinės sienos perėjimą B. Saveikiui-Klajūnui ir keturiems lydintiems asmenims. Jie į Lietuvą atvyko persirengę lenkų partizanų uniformomis, tarpusavyje kalbėjo lenkiškai. 1951 m. rugsėjo 27 d. per J. Gegužį-Diemedį buvo suorganizuotas grupės susitikimas su Dainavos apygardos partizanais. Per susitikimą kilo susišaudymas, nuo atvykėlių iš Lenkijos kulkų žuvo: Pietų Lietuvos srities vado pavaduotojas J. Gegužis-Diemedis, jo pavaduotojas ir Šarūno rinktinės vadas Bronius Šalaševičius-Žilvitis, partizanai Boleslovas Vandenis-Narsuolis, Algirdas Salinis-Skirmantas, Stasys Krukonis-Žvaigždikis, apygardos vado adjutantas Pavasaris. Sužeistas tėvonijos vadas Juozas Karpavičius-Medelis buvo areštuotas, tardomas palūžo, buvo užverbuotas ir toliau veikė kaip agentas Juozas.

Pagal Br. Saveikio parodymus MGB suėmė 13 ryšininkų ir rėmėjų, buvo nukauta 15 partizanų. Nepaisant to Bronius Saveikis buvo teisiamas ir jam paskirta 15 metų praleisti lageryje. Tolimesnis likimas nežinomas.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Literatūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Bartłomiej Rychlewski. Po dolinach i po wzgórzach. Monografia oddziału Jana Sadowskiego i Piotra Burdyna 1949–1952. Warszawa, AK-CES, 2007