Pereiti prie turinio

Bičių nuodai

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Bičių nuodai esti geluonies kapsulėje

Bičių nuodai (angl. honey bee venom), apitoksinas (angl. apitoxin) – aitrus bespalvis skystis, kurį gamina bičių nuodų liaukos. Nuodų veiklioji medžiaga yra sudėtingas baltymų mišinys, sukeliantis vietinį uždegimą ir veikiantis kaip antikoaguliantas (stabdo kraujo krešėjimą).

Bičių nuodai gaminami bičių darbininkių pilvelyje, juos sudaro rūgštinių ir bazinių sekretų mišinys. Apitoksinas yra rūgštinis (pH 4,5-5,5). Gelianti bitė geluonimi įšvirkščia 0,1 mg nuodų. Apitoksinas dalinai panašus į medūzų Chrysaora nuodus.[1] Manoma, kad apie 1% žmonių yra alergiški bičių nuodams.

Bičių nuodai kartais naudojami reumatizmui ir sąnarių ligoms gydyti, nes turi antikoaguliacinių ir priešuždegiminių savybių. Nuodus naudoja kaip žmonių, alergiškų vabzdžių įgėlimams, jautrumo mažinimo (desensitizavimo) priemonę. Iš bičių nuodų gaminamas ir bičių nuodų tepalas, nors jis veikia silpniau nei gyvų bičių gylimas.[2] Bičių nuodai naudojami ir kai kurių grožio kosmetikos produktų sudėtyje. Manoma, kad tokie preparatai paskatina kraujotaką, todėl atitinkamu preparatu paveiktoje srityje sustiprėja kolageno gamyba ir nyksta odos raukšlės ir raukšlelės.[3] 

Bičių nuodų komponentai

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]
 • Melitinas – sudaro 52% nuodų peptidų.[4] Melitinas yra stiprus priešuždegiminis agentas, skatina kortizolio gamybą organizme.
 • Apaminas – skatina kortizolio gamybą antinksčiuose. Silpnas neurotoksinas.
 • Adolapinas[5] – sudaro 2–5% bičių nuodų peptidų. Veikia kaip priešuždegiminis ir nuskausminamasis agentas, nes blokuoja ciklooksigenazės veikimą.
 • Fosfolipazė A2 – sudaro iki 10–12% bičių nuodų peptidų. Vienas labiausiai ardančių bičių nuodų komponentų. Fermentas, ardantis ląstelių membranų fosfolipidus. Taip pat mažina kraujospūdį ir slopina kraujo krešėjimą. Fosfolipazė A2 aktyvuoja arachidono rūgštį, kuri ciklooksigenazės cikle perdirbama į prostaglandinus. Prostaglandinai reguliuoja organizmo uždegiminių procesų eigą. Vapsvų nuodai turi fosfolipazės A1.
 • Hialuronidazė – sudaro 1–3% bičių nuodų peptidų. Išplečia kapiliarus ir skatina uždegimo plitimą.
 • Histaminas – sudaro 0,5–2,0% bičių nuodų peptidų. Dalyvauja formuojant alerginį atsaką.
 • Dopaminas ir noradrenalinas – spartina pulsą.
 • Proteazių inhibitoriai – sudaro 2% bičių nuodų peptidų, veikia kaip priešuždegiminiai agentai ir stabdo kraujavimą.
 • Tertiapin – peptidas, blokuojantis dviejų tipų kalio kanalų veiklą. Sukelia skausmą ir formuoja uždegimo požymius apie įgėlimo vietą.
 1. Czarnetzki, Beate M.; Thiele, Thomas; Rosenbach, Thomas (1990). „Evidence for leukotrienes in animal venoms“. Journal of Allergy and Clinical Immunology. 85 (2): 505–509. doi:10.1016/0091-6749(90)90162-W.
 2. „Treatment with Bee Venom“.
 3. „Top 5 Weird Ingredients Found In Beauty Products“. Suarchyvuotas originalas 2013-08-11. Nuoroda tikrinta 2013-09-30.
 4. Meier J, White J. (1995). Clinical toxicology of animal venoms and poisons. CRC Press, Inc. ISBN 0-8493-4489-1.
 5. „adolapin | CTD“. CTD. Nuoroda tikrinta 2024-02-15.