Pereiti prie turinio

Benazir Bhutto

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šį biografinį straipsnį reikėtų sutvarkyti pagal Vikipedijos standartus.
Jei galite, prašome sutvarkyti šį straipsnį. Tik tada bus galima ištrinti šį pranešimą.
Priežastys, dėl kurių straipsnis laikomas nesutvarkytu, aiškinamos straipsnyje Nesutvarkyti straipsniai.
Benazir Bhutto
Gimė 1953 m. birželio 21 d.
Karačis, Pakistanas
Mirė 2007 m. gruodžio 27 d. (54 metai)
Ravalpindis
Tėvas Zulfikar Ali Bhutto
Motina Nusrat Bhutto
Sutuoktinis (-ė) Asif Ali Zardari
Vaikai Bilawal Bhutto Zardari, Bakhtawar Bhutto Zardari, Asifa Bhutto Zardari
Veikla Pakistano politikė, ministrė pirmininkė
Vikiteka Benazir Bhutto

Benazir Bhutto (1953 m. birželio 21 d. – 2007 m. gruodžio 27 d. Ravalpindyje) – Pakistano politikė, ministrė pirmininkė.

Politinė veikla

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

B. Bhutto politinė karjera prilygo judėjimui „amerikietiškais kalneliais“: ji tapo pirmąja premjere moterimi islamo pasaulyje, tačiau po audringų kaltinimų korupcija buvo priversta atsistatydinti ir paliko šalį. Spalį B. Bhutto grįžo į tėvynę, kad galėtų dalyvauti sausio pradžioje vyksiančiuose parlamento rinkimuose ir mesti iššūkį prezidentui Pervezui Musharrafui. Šis po nepaprastosios padėties paskelbimo opozicijos lyderei buvo skyręs namų areštą.

B. Bhutto buvo nusiteikusi kovoti su islamo ekstremistais, įsitvirtinusiais pasienio su Afganistanu teritorijoje. „Aš esu simbolis to, ko labiausiai bijo vadinamieji džihadistai, Talibanas ir Al Qaeda, – rašė ji savo autobiografijoje. – Aš esu politinė vadovė, kuri kovoja už tai, kad Pakistaną pasiektų naujovės, komunikacija, švietimas ir technika“.

B. Bhutto pasekė savo tėvo Zulfikaro Ali Bhutto pėdomis. Prezidentas ir ministras pirmininkas savo vyriausiąją dukterį išsiuntė į Oksfordą ir Harvardą studijuoti politikos ir valdymo. Tėvo nuvertimas nuo valdžios per karinį pučą 1977-aisiais ir po to įvykusi jo egzekucija suteikė B. Bhutto ryžto tęsti jo darbus. Vadovaujant generolui Zia ul Haqui, ji kelis kartus buvo suimta, kol 1984-aisiais galėjo pasitraukti į emigraciją Anglijoje. Po dvejų metų ji grįžo ir vadovavo masinėms demonstracijoms, kuriose reikalauta sugrąžinti šaliai civilinę vyriausybę.

Ministrė pirmininkė 1988 m.

Permainos prasidėjo 1988-aisiais. Po Zia ul Haqio mirties per mįslingą lėktuvo katastrofą B. Bhutto susilaukė pirmojo iš trijų savo vaikų, atvedė į pergalę Pakistano liaudies partiją (PPP) ir tapo pirmąja islamo šalies ministre pirmininke. Tačiau jau netrukus politikė susivaidijo su kariniu elitu. Po 20 mėnesių pirmoji jos vyriausybė buvo apkaltinta korupcija ir atstatydinta. 1993 metais B. Bhutto vėl buvo išrinkta premjere, tačiau likimo smūgiai nesibaigė: 1996-aisiais Karačyje buvo nušautas jos brolis Murtaza. Jauniausias jos brolis Shahnawaz mįslingomis aplinkybėmis mirė Prancūzijoje anksčiau.

B. Bhutto tada kaltino prezidentą Farooq Leghari prisidėjus prie Murtazos mirties. Netrukus po to prezidentas atstatydino ir antrąją B. Bhutto vyriausybę, apkaltinęs ją prastu ūkininkavimu.[paaiškinti]

1996 metais B. Bhutto valdžią užleido savo priešininkui Nawazui Sharifui. Tyrimas dėl korupcijos buvo toliau forsuojamas. B. Bhutto tada ryžosi palikti Pakistaną. Prieš tai teismas pripažino ją kalta ir uždraudė užimti bet kokius politinius postus. Nuosprendis vėliau buvo atšauktas, tačiau B. Bhutto liko tremtyje.


2007 m. B. Bhutto nusprendė grįžti į Pakistaną ir dalyvauti šalies politiniame gyvenime. Gruodžio 27 d. vykstant rinkimų kampanijai Ravalpindyje, sprogmuo sužeidė Benazir Bhutto ir užmušė daugiau nei 22 žmones. Vėliau ligoninėje, atliekant operaciją, mirė ir buvusi ministrė pirmininkė.[1] Politikės kūnas vėliau nuskraidintas į gimtąjį kaimą Sindho provincijoje palaidoti.

Kai kurių šaltinių teigimu atsakomybę dėl politikės nužudymo prisiėmė Al-Qaeda [2], tačiau vėliau ši teroristinė organizacija paneigė, kad susijusi su Bhuto žūtimi.

Premjerės nužudymas buvo pasmerktas visame pasaulyje. JT saugumo taryba pavadino tai smerktinu teroristų išpuoliu.

  1. Pakistane nužudyta opozicijos lyderė B. Bhutto delfi.lt
  2. Atsakomybę prisiėmė „Al Qaeda“ delfi.lt