Australijos himnas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Advance Australia Fair
Pirmyn, Australija graži

Australijos nacionalinio himno „Advance Australia Fair“ natų viršelis
Nacionalinis šios šalies himnas Australija
Žodžių autoriusPeter Dodds McCormick, 1878
KompozitoriusPeter Dodds McCormick, 1878
Himnas nuo1984

Australija turi du himnus:

  • Karališkąjį („God Save The Queen“);
  • Nacionalinį („Advance Australia Fair“).

Advance Australia Fair“ („Pirmyn, Australija graži“) – oficialus nacionalinis Australijos himnas, sukurtas Peter Dodds McCormick. Daina pirmą kartą atlikta 1878, tačiau nacionaliniu valstybės himnu tapo tik 1984. Iki tol tai tebuvo patriotinė daina, taip pat naudojama kaip muzikinis skirtukas prieš žinias, transliuojamas Australian Broadcasting Commission. Renkant Australijos nacionalinį himną dainai „Advance Australia Fair“ teko susirungti su karališkuoju himnu ir tuometiniu „neoficialiu himnu“ „Waltzing Matilda“ („Šokanti Matilda“), kurias ji nugalėjo balsavimo keliu.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

„Advance Australia Fair“ XIX a. pabaigoje sukūrė Peter Dodds McCormick, po kūriniu pasirašęs kaip „Amicus“ (lot. draugas). Pirmą kartą dainą atliko Andrew Fairfax 1878 m. lapkričio 30 d. Neilgai trukus daina išpopuliarėjo ir 1901 m. sausio 1 d. Australijos Sandraugos inauguracijos proga ją choru traukė 10 tūkst. žmonių.

1907 m. Australijos valdžia apdovanojo Peter Dodds McCormick £100 premija už šios dainos sukūrimą.

Net ir iki tapdama nacionaliniu Australijos himnu, daina buvo gan plačiai naudojama. II pasaulinio karo metu Australijos nacionalinis transliuotojas – Australian Broadcasting Commission – naudojo ją žinių anonsuose, taip pat ji dažnai būdavo grojama oficialių ceremonijų atidarymuose ir uždarymuose.

1973 m. Gough Whitlam vadovaujama Australijos vyriausybė nusprendė, kad valstybei reikia himno, kuris simbolizuotų Australiją kaip išskirtinę valstybę ir paskelbė konkursą tokiam himnui. Australijos menų taryba suorganizavo konkursą, kuris buvo pramintas „Australijos nacionalinio himno paieška“. Konkursas vyko dviem etapais: pirmuoju buvo ieškoma eilių, antruoju – muzikos. Kiekvieno etapo laimėtojui buvo paskirtas 5000 Australijos dolerių prizas. Tačiau nė vienas iš naujai pateiktų kūrinių nepasirodė vertas dėmesio, tad Australijos menų taryba rekomendavo rinkti nacionalinį himną iš „Advance Australia Fair“, „Waltzing Matilda“ ir „Song of Australia“.

Po apklausos (1974 m.), kurioje buvo apklausta 60 tūkst. Australijos gyventojų, paaiškėjo, kad populiariausia iš pasiūlytų dainų yra „Advance Australia Fair“.

1977 m. referendume „Advance Australia Fair“, surinkusi 43,6 % balsų, buvo išrinkta nacionaliniu himnu, įveikdama kitas tris pasiūlytas dainas: „Waltzing Matilda“ (28,5 % balsų), „Song of Australia“ (9.7 % balsų), ir tuomeninį nacionalinį himną „God Save the Queen“ (surinkusį 18.7 % balsų).

1984 m. balandžio 19 d. Bob Hawke vadovaujama Australijos vyriausybė paskelbė „Advance Australia Fair“ nacionaliniu valstybės himnu.

Eilės[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Australijos nacionalinio himno eilės atspindi neginčijamą australų tikėjimą savimi ir siekius.

Iš originalios „Advance Australia Fair“ versijos buvo išmesti antras, ketvirtas ir penktas posmai, nes jie pabrėžė britiškąjį Australijos paveldą ir Britanijos privalumus.

Taip pat buvo pakeistos trys eilutės, siekiant išvengti seksizmo:

  • pirmo posmo pirma eilutė „Australia’s sons let us rejoice“ pakeista į „Australians all let us rejoice“;
  • trečio posmo trečia eilutė „To make this youthful Commonwealth“ pakeista į „To make this Commonwealth of ours“;
  • trečio posmo penkta eilutė „For loyal sons beyond the seas“ pakeista į „For those who’ve come across the seas“.


Angliškos eilės Lietuviškas vertimas

Australians all let us rejoice,
For we are one and free;
We’ve golden soil and wealth for toil,
Our home is girt by sea;
Our land abounds in Nature’s gifts
Of beauty rich and rare;
In history’s page, let every stage
Advance Australia fair!
In joyful strains then let us sing,
„Advance Australia fair!“

Australai, džiaukimės,
Nes esame jauni ir laisvi,
Turime brangią žemę ir uždirbtus turtus,
Mūs namai jūros apsupti,
Mūs kraštas pertekęs gamtos dovanomis,
Puikiu ir neįprastu grožiu.
Istorijos lape, kiekviename tarpsnyje
Pirmyn, Australija graži!
Dainuokime džiugiomis eilėmis:
„Pirmyn, Australija graži“!

Kritika[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nacionalinis himnas kartkartėmis vis sukelia diskusijas Australijoje, nes yra teigiančių, kad jo eilės ir muzika vidutiniški, neįdomūs, neįkvepiantys. Kiti kelia nepasitenkinimą, kad himnas „Advance Australia Fair“ nėra toks populiarus ir plačiai žinomas kaip kitos nacionalinės dainos, ypač „Waltzing Matilda“. Ypač kritikuojamas pirmame posme esantis žodis angl. „girt“ (neveikiamoji veiksmažodžio „to grid“, reiškiančio „apsupti, apglėbti“ forma) kaip mažai žinomas ir sunkiai suprantamas.

2000 m. Sidnėjuje vykusių Olimpinių žaidynių atidarymo metu tapo akivaizdu, kad didžiulė žiūrovų minia nemokėjo nacionalinio himno antrojo posmo, kurį sudainavo Julie Anthony.

Himno melodija yra išdėstyta labai plačiame diapazone, kas neišlavintam balsui sukelia sunkumų dainuojant.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]