Referendumas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Referendumas – visuotinis šalies, regiono ar valstybės piliečių apklausos būdas balsuojant dėl tam tikro klausimo patvirtinimo ar atmetimo. Referendumas gali būti rengiamas dėl konstitucijos pakeitimo ar patvirtinimo, išrinktojo atstovo atšaukimo, ar dėl kitų vidaus politikos klausimų. Referendumas dėl teritorinio apsisprendimo vadinamas plebiscitu.

Įvairiose šalyse referendumai rengiami nevienodai dažnai. Labiausiai referendumai paplitę Šveicarijoje, kur jais sprendžiama palyginus labai daug įvairių klausimų, taip pat Australijoje.[1] Kitur jie rengiami retai, pavyzdžiui Airijoje referendumu vien keičiama konstitucija; kitokie referedumai gali būti rengiami tik išimtinėmis aplinkybėmis ir tokių dar nė karto nėra pasitaikę.

Lietuvoje[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Lietuvos Respublikos konstitucijos 9 straipsnyje sakoma, kad „Svarbiausi Valstybės bei Tautos gyvenimo klausimai sprendžiami referendumu.“ Referendumo skelbimo ir vykdymo tvarką nustato įstatymas.

Referendumai gali būti skelbiami:

  • Įstatymų numatytais atvejais Seime
  • Jeigu jo reikalauja ne mažiau kaip 300000 piliečių, turinčių rinkimų teisę.

Taip pat skaitykite[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Bruno S. Frey et Claudia Frey Marti, Le bonheur. L’approche économique, Presses polytechniques et universitaires romandes, 2013 (ISBN 978-2-88915-010-6).