Augustavo gaudynės

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką
Paminklas su nužudytų žmonių pavardėmis
Gibų kaime esantis kryžius nužudytiesiems atminti
Paminklas „Žuvo būdami lenkais“

Augustavo gaudynės (lenk. Obława augustowska, obława lipcowa) – karinė operacija, įvykdyta Raudonosios armijos, 385 NKVD šaulių pulko ir Lenkijos liaudies armijos 1945 m. liepos mėnesį Augustavo, Suvalkų ir Seinų apskrityse. Operacijos tikslas buvo sunaikinti pogrindinį Lenkijos partizanų judėjimą.

Operacija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Operacija vyko nuo 1945 m. liepos 10 iki 25 dienos. Operacijoje dalyvavo 50 Raudonosios armijos kareivių pulkas ir 62 NKVD šaulių divizija, kurią pagrinde sudarė I Baltarusijos fronto kareiviai, kuriems taip pat padėjo Lenkijos liaudies armijos kareiviai. Operacija vyko Augustavo girioje ir jos apylinkėse, nes čia buvo susitelkę daugiausiai partizanų. Vienas iš operacijos vadų buvo generolas Mirosław Milewski. Sovietų daliniai apsupo daugelį aplinkinių kaimų, panaši operacija vyko Lietuvos TSR pietrytinėse vietovėse. Operacijos vadavietė buvo Augustavo mieste, kuriai vadovavo SMERŠ organizacija. Operacijos metu buvo sulaikyta apie 2000 žmonių, kurie buvo uždaryti netoliese pastatytoje koncentracijos stovykloje. Stovykloje žmonės buvo tardomi ir kankinami, apie 600 žmonių dingo be žinios. Manoma, kad jie buvo ištremti į Sibirą arba sušaudyti netoli Gardino esančiuose miškuose.

Po operacijos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1990 m. buvo aptikta nemažai žmonių kūnų netoli Gibų kaimo, tačiau ekshumavus šiuos palaikus buvo nustatyta, kad tai vokiečių kareivių palaikai, bet šioje vietoje vietiniai gyventojai vis tiek pastatė atminimo paminklus ir kryžius žuvusiems Lenkijos partizanams. Paminkle įrašytos 530 pavardės. Lenkijos liaudies respublika niekada nepripažino tokio įvykio egzistavimo. Vienas iš vadovų Jerzy Urban netgi neigė šių žmonių dingimą. 2001 m. buvo iškelta byla dėl žmonių nužudymo. 2006 m. Lenkijos atstovams nusiuntus prašymą Rusijai dėl pagalbos šios bylos nagrinėjime ši atsisakė suteikti pagalbą, teigdama, kad bylai jau suėjo senaties terminas. 1987 m. netoli Gibų kaimo buvo pastatytas architekto Andrzej Strumiłł paminklas nužudytiems žmonėms. 1987 m. rugpjūčio 2 d. buvo įkurta Augustavo gaudynių tyrimų komisija.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Literatūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Obława Augustowska (lipiec 1945 r.) pod red. Jana Jerzego Milewskiego i Anny Pyżewskiej. Balstogė 2005 m. ISBN 83-88097-99-7;
  • Marcin Dzierżanowski, Aneta Blinkiewicz „W służbie Moskwy“ Tygodnik „Wprost“ nr 28 (1180) /2005;
  • Mariusz Filipowicz: Obława Augustowska w lipcu 1945 r.. W: Obława Augustowska. Białystok: Polskie Towarzystwo Historyczne – Oddział w Białymstoku, 2005 m. ISBN 8392226364.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]