Asatru

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Griaustinio dievo Toro kūjis Mjöllnir, vienas iš siūlomų Ásatrú judėjimo simbolių.

Ásatrúneopagonių (odinistų) judėjimas, pagrįstas senovės skandinavų pagonybės tikėjimo pagrindais. Pirmoji šio judėjimo grupė „Íslenska Ásatrúarfélagið“ susikūrė 1972 m., Islandijoje. Ásatrú bendruomenės užregistruotos Danijoje, Norvegijoje, JAV, Argentinoje, Ispanijoje, Britanijoje, Vokietijoje, Rusijoje bei kitose šalyse.

Terminologija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Ásatrú - islandiškas žodis, reiškiantis „tikėjimą asais“ (senovės skandinavų kalboje [aːsatruː], norvegiškai Åsatru, švediškai Asatro, daniškai Asetro, angliškai Asatruar). Ásatrú susideda iš dviejų dalių: iš Ása, reiškiančios pagrindinių norvegų dievų Æsir panteoną ir iš tru, reiškiančios tikėjimą.

Žodžio Ásatrú naujadaras Asetro pirmą kartą buvo panaudotas 1870 m., Edvardo Hagerupo Grygo operoje „Olaf Tryggvason“.

Ásatrúarmaður (dgs. Ásatrúarmenn) daiktavardis reiškia žmogų, kuris dalyvauja Ásatrú apeigose.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pirmoji Ásatrú išpažinėjų grupė „Íslenska Ásatrúarfélagið“ buvo įsteigta Sveinbjörn'o Beinteinsson'o 1972 m., Islandijoje. Taip pat ji buvo oficialiai pripažinta islandų vyriausybės.

1973 m. su „Íslenska Ásatrúarfélagið“ organizacijos nariais Stivenas Maknalenas įkūrė kitą Ásatrú organizaciją „Ásatrú Folk Assembly“ („Ásatrú aljansas“) Jungtinėse Amerikos Valstijose. Taip pat jo komanda publikavo laikraštį The Runestone ir Vor Tru.

1994 m. įkurta nauja Ásatrú judėjimo organizacija Švedijoje „Sveriges asatrosamfund“, 1996 m. susidarė norvegų „Åsatrufellesskapet Bifrost“ organizacija, 1997 m. susikūrė „Forn Siðr“ grupė Danijoje, o jau 2007 m. atsirado „Comunidad Odinista de España-Asatru“ bendruomenė Ispanijoje.

Veikla[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Ásatrú bendruomenių tikslas atgaivinti savo protėvių religijas, folklorą ir tradicijas, todėl dažnai organizuojamos gamtos jėgų garbinimo apeigos (blót, symbel), susitikimai (kindred), rengiamos senosios šventės (yule, lughnasadh).

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]