Apaliunas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Apaliunas – dievas, laikytas Vilusos (spėjama, kad tai Troja) globėju.

Vardas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Manoma, kad teonimas het. Apaliunas yra atspindys vardo *Apeljōn, kuris buvo ankstyvoji vardo Apollo ('Apolonas') forma. Tai gali būti spėjama lyginant sen. gr. Ἀπείλων (Arkadijos-Kipro dialektas) ir sen. gr. Ἀπέλλων (dorėnų dialektas).[1]

Luviška etimologija aiškina, kad Apaliunas, t. y., Apollo, reiškia 'gaudantis spąstais', galbūt tai reiškia 'medžiotojas'.[2]

Ryšiai su Troja[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Apaliunas buvo vienas dievų, garantavusių taikos sutartį, pasirašytą apie 1280 m. pr. m. e. Vilusos valdovo Alaksando (dažnai laikomo mitologiniu Iliono (Trojos) Pariu ir didžiojo hetitų karaliaus[3] Muvatalio II. Jis buvo vienu iš trijų dievų, minėtų kaip miesto šalininkai. Pagal Homerą Apolonas buvo Iliono miesto sienų statytojas, dievas, rėmęs Troją.

Toliau į rytus nuo luvių kalbos arealo buvo žemės, kur buvo žinomas huritų dievas Aplu, kuris sukeldavo marą arba, jei išmelsdavo, apsaugodavo nuo jo. Tuo šis dievas priminė Apollo Smintheus ('pelių Apoloną')[4], garbintą Trojoje ir Senovės Tenede. Apollo Smintheus, atsakydamas į trojėnų maldas, sukėlė achajų tarpe marą (tai aprašyta Iliados pradžioje).[5] Keliama mintis, kad Aplu kilęs iš akadų Aplu Enlil (kas reiškia 'Enlilio sūnus'). Šiuo titulu vadintas dievas Nergalis, sietas su Babilono saulės dievu Šamašu[6] ir su maru.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. John L. Angel (1986). Troy and the Trojan War: A Symposium Held at Bryn Mawr College, October 1984. Bryn Mawr Commentaries. ISBN 978-0-929524-59-7.
  2. Sara Anderson Immerwahr (2004). Charis: Essays in Honor of Sara A. Immerwahr. Amer School of Classical. ISBN 978-0-87661-533-1.
  3. Latacz 2001:138.
  4. „smintheus“ (Perseus.tufts) σμινθεύς
  5. „You Apollo Smintheus, let my tears become your arrows against the Danaans, for revenge“. Home, Iliad, i. 33-39
  6. de Grummond, Nancy Thomson (2006) Etruscan Myth, Sacred History, and Legend. (Philadelphia, Pennsylvania: University of Pennsylvania Museum of Archaeology and Anthropology); Mackenzie, Donald A. (2005) Myths of Babylonia and Assyria (Gutenberg)
  • Latacz, Joachim, 2001. Troia und Homer: Der Weg zur Lösung eines alten Rätsels. (Munich)
  • Korfmann, Manfred, "Stelen auf den Toren Toias: Apaliunas – Apollon in Truisa – Wilusa?,” in Güven Arsebük, M. Mellink, and W. Schirmer (eds.), Light on Top of the Black Hill. Festschrift für Halet Cambel (Istanbul) 1998:471-78. Stel outside the supposed gates of Troy.