Antanas Starkus-Montė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
(Nukreipta iš puslapio Antanas Starkus)
Jump to navigation Jump to search
Antanas Starkus
Gimė 1919 m. spalio 29 d.
Zubiškiai (dab. Vairiškiai), Šimonių valsčius
Mirė 1949 m. lapkričio 1 d. (30 metų)
Šimonių giria, dab. Anykščių raj.
Tėvas Julius Starkus
Vaikai Antanas
Veikla rezistentas
Pareigos Algimanto apygardos vadas
Algimanto apygardos partizanų vado A. Starkaus-Montės 100-sioms gimimo ir 70-sioms mirimo metinėms. Atidengtas 2018 m.

Antanas Starkus–Montė (taip pat Antanas Rickus, Blinda; 1919 m. spalio 29 d. Zubiškiuose, Šimonių valsčiuje – 1949 m. lapkričio 1 d. Šimonių girioje) – Lietuvos partizanas, 1941 m. birželio sukilimo dalyvis, antrasis Algimanto apygardos vadas.

Algimanto apygardos partizanų vado Antano Starkus-Montės ir kitų partizanų kapas Adomynės kapinėse

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Baigęs pradžios mokyklą Adomynėje, gyveno ir dirbo tėvų ūkyje. Apie 1940 m. išėjo savanoriu tarnauti į Lietuvos kariuomenę. Prasidėjus pirmajai sovietų okupacijai grįžo į tėviškę. 1941 m. vasarą suorganizavo partizanų būrį, kuris atkūrė lietuvišką valdžią Šimonių apylinkėje. 1941 m. rudenį išėjo savanoriu į vokiečių kariuomenę. 1944 m. pavasarį jis pasitraukė iš tarnybos ir grįžo į gimtinę, kur suorganizavo Šimonių valsčiuje veikusį partizanų būrį.

1944 m. vasarą jis įstojo į Lietuvos laisvės armiją. Buvo pasiųstas į Rytų Prūsiją, kur 4 mėnesius mokėsi Abvero žvalgybos mokykloje Nr.203. 1945 m. sausio 21 d. buvo parskraidintas į gimtinę, turėjo Antano Rickaus slapyvardį. Su 8 desantininkais parašiutu nusileido Kupiškio apylinkėse. Šimonių girioje suorganizavo partizanų būrį, buvo jo vadu, turėjo Blindos slapyvardį. Būriui įsijungus į Šarūno rinktinę, jis buvo šios rinktinės Algirdo kuopos vadas. 1947 m. pradžioje kuopai priklausė 8 būriai, kurio partizanai veikė Viešintų, Šimonių, Kupiškio ir Skapiškio valsčiuose. Tais pačiais metais A. Starkus-Blinda tapo naujai įkurtos Algimanto apygardos vado Antano Slučkos-Šarūno pavaduotoju, Šarūno rinktinės vadu.

1948 m. balandžio 15 d. tapo Algimanto apygardos štabo viršininku, spalio mėn. – apygardos vadu, pasikeitęs slapyvardį ir tapęs Monte. Jo vadovaujami partizanai daugiausiai veikė dab. Anykščių rajono šiaurinėje dalyje.

Žuvo 1949 m. lapkričio 1 d.Šimonių girioje kautynėse su MGB vidaus kariuomenės 298-ojo šaulių pulko 3-iojo bataliono kareiviais. Apygardos vadas susisprogdino kartu su bendražygiais apsuptame štabo bunkeryje. Palaikai buvo užkasti žuvimo vietoje. Vėliau slapta A. Starkus–Montė buvo perlaidotas Adomynės kapinėse. 1992 m. kapas įtrauktas į Kultūros vertybių registrą (unikalus kodas registre 2264).

Šeima[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

A. Starkus augo vidutinio ūkininko, turėjusio 14 ha žemės, šeimoje. Buvo vedęs, turėjo sūnų Antaną. Brolis Feliksas Starkus (1920–1947) buvo laisvės gynėjas, Birželio sukilimo Šimonių miestelyje vadas, Algimanto apygardos partizanas.

Atminimo įamžinimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • A. Starkui–Montei buvo pripažintas Kario savanorio statusas, suteiktas partizanų pulkininko laipsnis (po mirties, 1999 m.).
  • Įamžinta žūties vieta šalia Priegodo ežero Šimonių girioje (unik. kodas 25104).[1]
  • Adomynės kapinėse Antano Starkus-Montės ir kitų partizanų kapas įtrauktas į Kultūros vertybių registrą (u. k. 2264)
  • 2018 m. 100-sioms gimimo ir 70-sioms mirimo metinėms atidengtas paminklas (šalia Utena-Kupiškis kelio).

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. „Partizanai“. Lietuvos Respublikos kultūros vertybių registras. Nuoroda tikrinta 2016-02-16. 

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]