Ansi protektoratas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Ansi protektoratas
安西都护府

640 – 790
Ansi buvo į vakarus nuo Longjou
Valstybė Tangų dinastija
Administracinis centras Kučia
Džen 4

Ansi generalinis protektoratas (kin. 安西都护府, pinyin: Ānxi Dūhù Fǔ – „Sutramdytų vakarų generalinis protektoratas“) – Tangų dinastijos Kinijos administracinis vienetas, buvęs dabartiniame Sindziange. Tai buvo vienas iš nedaugelio Tangų Kinijos generalinių protektoratų.

Raida[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

60 m. pr. m. e.-107 m. teritorija buvo valdoma kaip Kinijos kolonija Vakarų teritorijų protektoratas. Vėliau regionas buvo nepriklausomas nuo Kinijos, čia viešpatavo įvairios tiurkų valstybės. Iki Tangų užkariavimo svarbiausios čia buvo Karachodžų karalystė Turfano įduboje ir Tiurkų kaganato kontroliuojami prekybiniai miestai-valstybės Tarimo baseine.

640 m. Kinijos imperatorius Taidzongas surengė karinę kampaniją į šį tolimą vakarų regioną, norėdamas susigrąžinti Kinijos politinę įtaką ir kartu Šilko kelio kontrolę. Tais metais buvo užimta Karachodžų karalystė, o pavergti kiti svarbūs prekybiniai miestai, tokie kaip Karašachras, Kučia, Chotanas. Įkūrus protektoratą, jo sostine tapo Kučia. Keturiuose svarbiausiuose protektorato miestuose buvo dislokuotos imperijos karinės pajėgos.

Savotišką statusą šiam administraciniam vienetui suteikė krašto neramumas. Teritorijose įtaką norėjo susigrąžinti tiurkai (valdė jį 651–657), į jį pretenzijas reiškė Tibeto imperija, kurios armijos puldinėjo protektoratą nuo 662 m. Tibetas valdė regioną 67–692. Kinija turėjo nuolat kreipti dėmesį į šalies neramumą, čia laikyti savo karius.

VIII a. Tangai didžiumą laiko išlaikė kontrolę regione, nors susisiekimas su juo buvo labai sunkus, kadangi Tibetas valdė Hesi koridorių. Teritorijų galutinai atsisakyta 791 m., kuomet Kinijoje įvykęs sukilimas pareikalavo atitraukti karines pajėgas į imperijos centrą ir palikti įtvirtintas tvirtoves. Kontrolę buvusiame protektorate perėmė Tibetas.

Administracinis suskirstymas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Rytų Turkestano istorija
Džungarija | Tarimas | Turfanas
36 vakarų valstybės (Tocharai)
Siongnu Han dinastija
(Vakarų teritorijos)
Žoužanai
Gaoče
Gaočangas, Šanšanas, Kučia, Jutianas, Šule, Janči
Tangų dinastija (Ansi, Beitingas)
Karlukų kaganatas
Uigūrai Tibeto imperija
Karachanidų chanatas
Karakitajų chanatas
Karachodža
Mongolų imperija
Čagatajaus ulusas
Keturi oiratai Mogulistanas
Mogulija
Džungarų chanatas
Čingų dinastija
II RTR I RTR Kinija
KLR (Sindziangas)

Protektoratą sudarė 4 administraciniai vienetai džen (kin. 鎮, pinyin: zhen):

  1. Kučia
  2. Hotanas
  3. Kašgaras
  4. Karašachras