Heluanas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Heluanas
حلوان
Heluano cemento gamykla
Laiko juosta: (UTC+2)
------ vasaros: (UTC+3)
Valstybė Egipto vėliava Egiptas
Muhafaza Kairo muchafaza
Gyventojų (2006) 643 327

Heluanas (arab. حلوان = Ḥilwān) – miestas šiauriniame Egipte, Nilo dešiniajame krante, Kairo muchafazoje, šiaurės rytinis Kairo priemiestis. Yra metropoliteno linija, jungianti su Kairo metro sistema. Metalurgijos, mašinų ir įrengimų (metalo apdirbimo staklių, ginklų), statybinių medžiagų (cemento), kokso chemijos, poligrafijos, tekstilės, maisto pramonė. Heluanas yra klimatinis ir balneologijos kurortas, trykšta sieringos karštosios versmės.

Heluane veikia 1975 m. įkurtas universitetas, 1904 m. įkurta astronomijos observatorija, keletas mokslinių tyrimų institutų, seniausia šalyje (1904 m.) meteorologinė stotis.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Heluanas nuo seno garsėjo mineraliniais šaltiniais. Mameliukų valdymo metais miestas sunyko, bet Valdant Abasui I įkurtas pirčių kompleksas[1]. XX a. pr. buvo britų karinė oro bazė. 1952 m., nuvertus monarchiją, pradėjo plėtotis kaip pramonės centras. 20082011 m. buvo Heluano muchafazos centru.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Heluanas. Visuotinė lietuvių enciklopedija, T. IV (Chakasija-Diržių kapinynas). – Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2003