Albertas Čelna

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Albertas Čelna (1915 m. balandžio 26 d. Čikagoje, IL – JAV), smuikininkas ir chorvedys.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Su tėvais grįžęs į Lietuvą, baigė Vilniaus Vytauto Didžiojo gimnaziją ir mokėsi griežti smuiku konservatorijoje. Bet prasidėjęs Antrasis pasaulinis karas studijas nutraukė. Keletą metų mokytojavo vienoje Vilniaus pradžios mokykloje, vėliau smuiku griežė „Vaidilos" teatre. 1940 metais pasitraukė į Vakarus. Pirmiausia apsistojo Austrijos sostinėje Vienoje, kur keletą mėnesių dirbo nedideliame fabrike. Rusų armijai įžengus į Austriją, pasitraukė į Vokietiją. Kurį laiką dainavo A. Mikulskio vadovaujamame M. K. Čiurlionio ansamblyje, o paskui išvyko į Freiburgą. Čia įstojo į konservatoriją ir mokėsi smuikuoti, griežė konservatorijos simfoniniame orkestre. 1949 metais vasarą atvyko į Australiją ir apsigyveno Melburne. Pagal sutartį dvejus metus dirbo chemijos fabrike, o vėliau iki pensijos pašte.

Į Melburną iš Vokietijos atvyko nemaža lietuvių, ir Juozas Petrašiūnas suorganizavo vyrų chorą. Pirmasis choro pasirodymas įvyko 1950 metais Vasario 16-osios minėjimo proga. Netrukus prisijungė ir moterys, ir choras tapo mišrusis. Jam iki 1978 metų vadovavo A. Čelna. Keletą metų choras vadinosi „Aidos“ vardu, o 1956 metais pasivadino „Dainos sambūriu“. Pirmąjį koncertą jis surengė 1956 m. gruodžio 2 d. Kolingwoodo (Collingwood, Melbourne) priemiesčio savivaldybės salėje. 1957 m. birželio 9 d. „Dainos sambūrio“ koncerte pasirodė mišrusis, vyrų ir moterų chorai, 1957 m. rugsėjo 1 d. koncerto programa pakartota Adelaidėje. Mišrusis choras atliko Stasio Šimkaus dainą „Vėjo dukra“, J. Kačinsko „Pjovėją“, V. Banaičio harmonizuotą liaudies dainą „Po aukštus kalnus“, J. Žilevičiaus „Anoj pusėj ežero“ ir „Laisvės dainą". Choras nuolat rengė koncertus įvairiuose Australijos miestuose, dalyvavo dainų šventėse ir kituose kultūros renginiuose. Choro vadovas dirigavo koncertuose ir dainų šventėse.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Boleslovas Zubrickas. Pasaulio lietuvių chorvedžiai: enciklopedinis žinynas. Vilnius, 1999. Informacijos publikavimui gautas žodinis autoriaus leidimas.