Adolph Menzel

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Adolfas Mencelis 1900 m. (Vokietijos federalinis archyvas)

Adolfas Mencelis (Adolfas fon Mencelis, vok. Adolph Menzel, 1815–1905 m.) – Vokietijos tapytojas, grafikas ir iliustratorius. Vertinamas reikšmingiausiu Vokietijos XIX a. antros pusės dailininku, priskiriamas realistams.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Adolfas Mencelis gimė 1815 m. gruodžio 8 d. Breslau. Jo tėvas vadovavo vietos mergaičių mokyklai ir 1818 m. įsteigė litografijų dirbtuvę. Jau būdamas tik 14 metų amžiaus A. Mencelis kūrė piešinius publikacijoms. 1830 m. šeima persikėlė į Berlyną, kur Adolfas mokėsi Berlyno dailės akademijoje. Jis dirbo tėvo litografijos dirbtuvėje, nuo 1837 m. pradėjo tapyti. Adolfas Mencelis išgarsėjo 400 piešinių serija, sukurta 1840-aisiais ir skirta iliustruoti „Frydricho Didžiojo istoriją“. Antrojoje XIX a. pusėje jis buvo garsiausiu Vokietijos dailininku, jam daug portretų užsakydavo Vokietijos aukštuomenė. A. Mencelio istoriniai paveikslai turėjo nacionalistinį charakterį. Dailininkas buvo populiarus ir labai mažai jo paveikslų buvo išvežti į užsienį, o daugiausiai įsigyti Vokietijos muziejų.

Stilistiškai A. Mencelio kūryba priskiriama realizmo dailės srovei, jo ankstyvieji darbai turėjo sąsajų su būsimo impresionizmo bruožais. A. Mencelio kūrybą aukštai vertinos Edgaras Dega, su kuriuo ir E. Meisonjė dailininkas buvo susitikęs išvykų į Paryžių metu. Savo istorinėse drobėse dailininkas ypač daug dėmesio teikė tiksliam istorinių detalių vaizdavimui. A. Mencelis taip pat tapė savo meto temomis, Vokietijos XIX a. industrializacijos vaizdus. 1889 m. dailininkui suteiktas bajorystės titulas ir jis prie savo pavardės pradėjo naudoti fon priedėlį. Adolfas Mencelis mirė 1905 m. vasario 9 d. Berlyne, jam buvo suteiktos valstybinės laidotuvės. Dailininkas nebuvo vedęs.

Darbų galerija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]