112 (telefono numeris)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Europos skubaus iškvietimo telefono numeriu „112“

112 – skubiosios pagalbos tarnybų telefono numeris,[1] kuris tokiu pačiu principu veikia daugelyje Europos valstybių. Šiuo numeriu pasiekiamas bendrasis pagalbos centras, kuris pagal poreikį informuoja greitąją pagalbą, policiją ar priešgaisrinę tarnybą. Daugelyje šalių už klaidinantį 112 numerio naudojimą gali grėsti baudžiamoji atsakomybė – taip pat, kaip ir už neteisingą kitų pagalbos tarnybų numerių naudojimą.

Europos bendrasis skubios pagalbos numeris sujungia kelias funkcijas: 112 iškviečia policiją, greitąją pagalbą, priešgaisrinę gelbėjimo tarnybą, kurios yra unikaliu būdu kartu pasiekiamos visoje Europoje – kai kuriose šalyse netgi integruotais 112 skubios pagalbos iškvietimo centrais.

Šalys[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

112 skubios pagalbos numeris veikia visose 27 Europos Sąjungos valstybėse, taip pat Andoroje, Bosnijoje ir Hercegovinoje, Gruzijoje, Islandijoje, Jungtinėje Karalystėje, Kazachstane, Lichtenšteine, Makedonijoje, Monake, Juodkalnijoje, Norvegijoje, Rusijoje, San Marine, Šveicarijoje, Serbijoje, Turkijoje, Ukrainoje ir Vatikane. Šis telefono numeris taip pat naudojamas Kosta Rikoje, Izraelyje, Naujojoje Zelandijoje, Vanuatu, taip pat Zimbabvėje ir iš dalies PAR. JAV ir Kanadoje skambučiai į 112 numerį nukreipiami į 911 numerį.

Kai kuriose Europos Sąjungos šalyse kiti nacionaliniai skubios pagalbos iškvietimo telefono numeriai vis dar yra veikiantys.

112 naudojimasis mobiliuoju telefonu[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Skubiosios pagalbos tarnybų skambutis turi pirmumo teisę – tokiu atveju, kai mobiliojo ryšio tinklas yra perkrautas, kita laisva linija bus panaudota skubios pagalbos skambučiui. Jeigu SIM kortelė neveikia ar neprisijungia prie tinklo, o telefono ekranas rodo, kad galimi tik pagalbos skambučiai, skubios pagalbos skambutis bus perduotas kitam mobilaus ryšio operatoriui. Jeigu SIM kortelės sąskaitos likutis yra nepakankamas, 112 skambutis vis tiek bus galimas.

ES šalyse norint surinkti 112 numerį nereikės atrakinti telefono arba įvesti PIN kodo. Siekiant išvengti netinkamo numerio naudojimo, tam tikrose šalyse (Belgijoje, Italijoje, Rumunijoje, Šveicarijoje, Jungtinėje Karalystėje, Kipre, Vokietijoje) skubios pagalbos skambutis nebus galimas mobiliuoju telefonu be veikiančios SIM kortelės.

Europos skubios pagalbos numerio diena ir žinomumo lygis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

2007 m. Europos Parlamentas nustatė, kad apie bendrąjį skubios pagalbos numerį ir jo naudojimosi galimybes žino per mažai žmonių .[2] 2008 m. tik 22 % visos Europos Sąjungos gyventojų žinojo apie galimybę naudoti 112 numerį .[3] Europos Komisija, Europos Parlamentas ir Europos Sąjungos Taryba pasirašė trišalę rezoliuciją, kurios tikslas – kelti Bendrojo skubios pagalbos numerio žinomumo lygį. 2009 m. vasario 11 diena paskelbta “Europietiškojo 112 diena”. Būtent tą dieną organizuojami renginiai, skirti didinti supratimą apie 112 ir plėsti žinias apie šio numerio tinkamą naudojimą. 2015 m. apie Europoje naudojamą bendrąjį skubios pagalbos numerį žinojo 48 % ES gyventojų. Lietuvoje šis rodiklis siekė 38 %.

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]