Šrivportas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Šrivportas
Shreveport
      
Šrivportas ir Bozer Sitis prie Raudonosios upės
Laiko juosta: (UTC-6)
------ vasaros: (UTC-5)
Valstybė Jungtinių Amerikos Valstijų vėliava Jungtinės Amerikos Valstijos
Valstija Luiziana Luiziana
Apygarda Kado parapija
Įkūrimo data 1836 m.
Gyventojų (2010) 199 311
Plotas 316,8 km²
Tankumas (2010) 629 žm./km²
Altitudė 46–77 m
Vikiteka Šrivportas

Šrivportas (angl. Shreveport) – miestas Jungtinių Amerikos Valstijų pietuose, šiaurės vakarų Luizianoje, ~300 km į rytus nuo Dalaso, Red Riverio dešiniajame krante, priešais Bozer Sitį. Kado administracinės parapijos centras. Yra 2 oro uostai (keleivinis ir sportinis), praeina Dalaso–Džeksono, Naujojo OrleanoLitl Roko geležinkelis ir plentai.

Plėtojama juodoji metalurgija, naftos, gamtinių dujų perdirbimo, tekstilės (medvilnės), chemijos, maisto, medienos apdirbimo pramonė, elektros įrenginių, mašinų dalių, gręžimo ir kasybos mašinų gamyba. Apylinkėse siurbiama nafta, gamtinės dujos, auginami medvilnės pasėliai.[1] Yra kelios karinės oro bazės.

Veikia Luizianos valstijos, Pietų universitetai (abu įkurti 1967 m.), Luizianos valstijos eksponatų, dailės, karinių oro pajėgų ir kiti muziejai, meno galerijos, operos, baleto, vaikų ir kiti teatrai, simfoninis orkestras, botanikos ir zoologijos sodai. Šrivporte vyksta kasmetiniai festivaliai (muzikos – Holiday in Dixie, meno – Red River Revel).[2]

Gyventojai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

2010 m. 54,7 % gyventojų buvo afroamerikiečiai, 41,16 % – baltieji, 2 % – azijiečiai, 1,5 % – mišrios kilmės (6,5 % bet kurios rasės lotynoamerikiečiai). Dauguma gyventojų – baptistai, yra metodistų, katalikų.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šrivportas įkurtas 1836–1837 m. indėnų kadų žemėse ir pavadintas verslininko Henrio Milerio Šrivo (Henry Miller Shreve) garbei. Kūrėsi kaip upių uostas, per kurį buvo išvežama medvilnė, žemės ūkio žaliavos. 1863–1865 m. buvo Luizianos sostine. Miesto teisės suteiktos 1878 m. Šrivporte 1924 m. dislokuotas karo aviacijos dalinys.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Шривпорт,Большая советская энциклопедия, T. XXVIII (Франкфурт—Чага). – Москва: Советская энциклопедия, 1978
  2. Shreveport. Visuotinė lietuvių enciklopedija, T. XXI (Sam–Skl). – Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2012