Šiaurės Vakarų Argentina

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Argentinos geografiniai regionai
Flag of Argentina.svg
Šiaurės Vakarų Argentina
Gran Čakas
Pampų kalnagūbriai
Pampos
Argentinos Mesopotamija
Kujo
Patagonija
Argentinos Antarktida
Kalčiakių slėniai, Saltos prov.

Šiaurės Vakarų Argentina (isp. Noroeste de Argentina) – Argentinos regionas, išsisėstęs Saltos, Chuchujaus, Katamarkos ir Tukumano provincijose.

Geografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Regionas apima 5 skirtingus biomus:

  • drėgnus subandinius rytų kalnagūbrius
  • derlingus slėnius
  • kanjonus
  • Andų aukštikalnes
  • Altiplaną (Puną)

Be Las Yungas džiunglių rytuose ir teritorijų palei Gran Čiaką, vienintelė derlinga vieta regione yra upių slėniai. Senovinės upės sudarė gilius ir įspūdingus kanjonus, tokius kaip Quebrada de Humahuaca ir Valles Calchaquíes. Andų kalnų viršūnės siekia 6000 m aukštį, o Altiplano plokščiakalnis iškyla iki 3500 m.

Klimatas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Rytų vėjai atneša drėmę į rytinius Andų kalnagūbrių šlaitus, kur susiformuoja drėgnas subtropinis klimatas ir auga Las Yungas džiunglės. Tuo tarpu vakarų vėjai sausi, todėl Punoje ir vakariniuose Andų šlaituose klimatas sausas, dideli temperatūrų skirtumai, vyrauja pusdykumės ir stepės.

Ekonomika[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Cerro de los Siete Colores kalva, Chuchujaus prov.
Quebrada de las flechas.

Derlinguose upių slėniuose susitelkę dauguma gyventojų bei regiono ūkis. Svarbiausios auginamos kultūros: cukranendrės, tabakas, citrusai, be to, veisiami galvijai ir ožkos. Calchaquíes slėnyje, Kafajatės regione auginamos vynuogės. Svarbiausia pramonės šaka – maisto pramonė. Išgaunamas cinkas, švinas, sidabras, valgomoji druska, hidrokarbonatai. Dėl miškų kirtimo kyla rimtos ekologinės problemos.

Turizmas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Argentinos Šiaurės Vakarai lankomi ne tik vietinių turistų, bet ir lankytojų iš viso pasaulio, ypač Europos. Dauguma turistų siekia išvysti įspūdingus gamtos darinius: Quebrada de Humahuaca ir Cerro de los Siete Colores, Valles Calchaquíes, Cachi, Tafí del Valle. Taip pat lankomi ir didieji miestai, žymus savo architektūra: San Migel de Tukumanas, San Fernando del Valje de Katamarka, Salta ir San Salvador de Chuchujus. Regione yra ir keletas necionalinių parkų: Baritú nacionalinis parkas, Calilegua nacionalinis parkas, El Rey nacionalinis parkas, Los Cardones nacionalinis parkas ir Campo de los Alisos nacionalinis parkas.

Be geografinio turizmo vystomas ir kultūrinis turizmas. Vietinė kultūra smarkiai paveikta kečujų ir aimarų kultūros ir labai skiriasi nuo europietiškų Buenos Airių. Regionas turi savitą muzikos ir aprangos kultūrą.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]