Salta

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Salta
Salta
Salta-Capital-P3130030.JPG
Salta nuo San Bernardo kalno
Laiko juosta: (UTC-3)
Valstybė Argentinos vėliava Argentina
Provincija Saltos provincija Saltos provincija
Departamentas Kapitalio departamentas
Įkūrimo data 1582 m. balandžio 16 d.
Gyventojų (2001) 462 051
Altitudė 1 187 m
Tinklalapis www.municipalidad-salta.gov.ar
Commons-logo.svg Vikiteka Salta

Salta (isp. Salta) – miestas šiaurės vakarų Argentinoje, Andų kalnų papėdėje. Provincijos administracinis centras. Salta garsi savo senovine ispaniška architektūra ir įspūdingais kraštovaizdžiais, kurie ją daro vienu gražiausią Argentinos miestų. 512,7 tūkst. gyventojų (2007).

Geografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Saltos katedra

Saltoje gyvena virš 464 tūkst. gyventojų (su priemiesčiais – 468 tūkst.) ir tai yra 8 pagal dydį šalies miestas. Salta išsidėsčiusi Lermos slėnyje, 1152 m aukštyje virš jūros lygio. Klimatas šiltas ir sausas. Per metus vidutiniškai iškrinta 756 mm kritulių (daugiausia sausio ir vasario mėnesiais). Vidutinė metinė temperatūra – 16,4 °C (žiemą – 10,8 °C, vasarą – 20,4 °C).

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Salta įkurta 1582 m. balandžio 16 d. ispanų konkistadoro Hernando de Lerma, kuris ją įkūrė kaip tarpinę stotį tarp Limos ir Buenos Airių. Argentinos Nepriklausomybės karo metu Salta tapo strateginiu punktu tarp Peru ir Argentinos miestų. 18161821 m. miestas buvo valdomas vietinio karinio vadovo Martín Miguel de Güemes, kuris pagal Chosė de San Martino nurodymą gynė miestą nuo iš šiaurės besiveržusių ispanų pajėgų. Po nepriklausomybės karo Salta tapo vienu svarbiausių regiono miestų. 1890 m. miestą pasiekė geležinkelis. XIX a. pab. – XX a. pr. į miestą atvyko nemažai imigrantų iš Italijos, Ispanijos, Arabų šalių (Sirijos, Libano), todėl Saltoje jaučiama multikultūrinė atmosfera.

Turizmas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Senamiesčio gatvė

Dažnai vadinama Salta la Linda („Grožio Salta“) gausiai lankoma turistų, siekiančių išvysti įspūdingą miesto architektūrą. Svarbiausi traukos objektai yra Cabildo rūmai, katedra ir Plaza 9 de Julio aikštė bei parkas. Mieste yra keletas muziejų, iš kurių žymiausias Museo de Alta Montaña (jame saugomas inkų palikimas). Taip pat iš Saltos daugelis turistų vyksta „Padebesių traukiniu“ (Tren a las nubes).

Susisiekimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šalia Saltos yra tarptautinis Martín Miguel de Güemes oro uostas iš kurio vyksta skrydžiai į Buenos Aires, Tukumaną, Chuchujų, Kordobą ir Santa Krusą (Bolivijoje). Automobilių keliai iš miesto veda į Chuchujų, Tukumaną, Santjago del Esterą, Antofagastą (Čilėje). Geležinkeliai į Tukumaną, Čilės ir Bolivijos miestus.

Ekonomika[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Salta – žemės ūkio regiono centras. Apylinkėse auginami kukurūzai, tabakas, ryžiai, cukranendrės. Veisiami galvijai. Maisto (daugiausia cukraus), tabako, naftos perdirbimo pramonė. Yra 2 universitetai.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]