Čiokana

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
(Nukreipta iš puslapio Čiokanos sektorius)
Jump to navigation Jump to search
Kišiniovo municipijaus sektoriai

Čiokana (rumun. Ciocana) – rytinis Kišiniovo municipijaus sektorius kairėje Biko upės krante. Ribojasi su Čentru, Ryškaniu ir Botanika. Čiokana yra vienas didžiausių Kišiniovo sektorių pagal gyventojų skaičių.

Pavadinimo kilmė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Žodžio mold. Ciocana kilmė aiškinama prieštaringai.

Viena versija teigia, kad pavadinimas kilęs iš antroponimo Ciocanu. Analogiški tokios kilmės Moldavijos toponimai būtų Căpriana (iš Căprian), Bălceana (iš Bălceanu) ir kt.

Kita versija teigia, kad Kišiniovo rajono pavadinimas kilęs iš toponimo Valea Ciocana ar Valea Ciocanelor 'šlaitas ar slėnis, apsodintas kukurūzais' (iš rumun. ciocan 'kopūsto galva; kukurūzo stiebas; plaktukas').

Rusiškas Ciocana pavadinimo atitikmuo Чеканы primena rus. чекан 'įrankis metalo kalinėjimui; kovos plaktukas čekanas'

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Čiokana išauga vietoj buvusių Ciocana Nouă (Naujoji Čiokana) ir Ciocana Veche (Senoji Čiokana) gyvenviečių, kurios buvo Čiokanos dvaro teritorijoje. Dvaras pirmą kartą paminėtas 1757 m. lapkričio 23 d.

Būsimo sektoriaus teritorija į Kišiniovo miesto ribas įtraukta tik 1959 m. Iki tol ji buvo pavaldi Visterničenio kaimo administracijai.

Čiokana XX a. 7–8 dešimtmečiais buvo rimtai perstatyta. Kišiniovo ribos pasislinko į rytus, buvo pastatyti nauji mikrorajonai (Otovaska ir kt.). Buvo statyti 9 ir 16 aukštų namai, kultūrinės, visuomeninės ir transporto paskirties pastatai. Rajone įkurta nemažai svarbių pramonės įmonių. Buvo nutiestos pagrindinės gatvės.

Dabar Čiokana yra svarbus pramoninis miesto rajonas. Jame yra statybinių medžiagų gamykla, kartono fabrikas, veidrodžių fabrikas, buitinės chemijos gamykla, šiluminė elektrinė ir kitos įmonės.

Čiokana dabar[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Čiokana yra palygintus švarus ir gyvenimui patogus Kišiniovo sektorius. Jame statoma daug naujų gyvenamųjų namų, kartu tobulinama ir sektoriaus infrastruktūra. Problema išlieka nenupirkti butai naujuosiuose namuose, ko priežastis yra mažas vidutinis gyventojų atlyginimas.

Čiokanoje veikia daug prekybos ir verslo centrų. Vienu populiariausių sektoriaus prekybos centrų lieka 2007 m. gruodžio 1 d. atsidaręs centras „Green Hills“. Čiokanoje yra ir pats didžiausias Kišiniovo prekybos centras „Megapolis Mall“, pastatytas buvusios skaičiavimo mašinų gamyklos teritorijoje.

Administracinis suskirstymas ir administracija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Čiokanos sudėtyje yra:

Čiokanos pretūra yra Mirčos čel Betryn gatvėje, name Nr. 4/3 . Pretorė – Sinilga Școlnic.

Įdomybės[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

2004 m. Moldavijos roko grupė „Gândul Mâței“ (tarti Gyndul Mycei) išleido dainą ir vienvardį albumą „La Ciocana“ (liet. Čiokanoje).