Prekybos centras

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigaciją, paiešką

Prekybos centras – centralizuotai valdoma prekybinė įstaiga, kurioje veikia ne mažiau nei 10 savarankiškų parduotuvių (nuomininkų), joms skirtas plotas (nuomojamas arba naudingasis) sudaro ne mažiau nei 5000 m.2, o pagrindinis nuomininkas (anchor tenant) sudaro ne daugiau nei 70% nuomojamo ploto. Jei prekybinis plotas atitinka šiuos tris kriterijus, jis priskiriamas „prekybos centrui“ ir toliau atitinkamai įtakos zonai ir klasei.

Prekybos centrų klasifikacija[taisyti | redaguoti kodą]

Pagal įtakos zoną

Pagal ULI (Urban Land Institute, JAV) tarptautinę klasifikaciją skirstoma į penkis tipus:

 • prekybos centras pirkėjui patogioje vietoje (convenience);
 • rajoninis supermarketas (neighbourhood);
 • apylinkės supermarketas;
 • hipermarketas arba daugiafunkcinis prekybos centras (community);
 • regioninis hipermarketas, vienas arba du daugiafunkciniai prekybos centrai (regional).

Pagal kiekį daugiau yra paprastų, nedidelių prekybos centrų, kurie įsikūrę pirkėjams patogioje vietoje.

Pagal paskirtį

Prekybos centrai klasifikuojami į šešias grupes:

 • Daugiafunkcinis prekybos centras su pagrindiniu nuomininku – maisto prekių parduotuve (Multipurpose shopping centre with a grocery anchor) – daug įvairaus profilio parduotuvių ir paprastai su dideliu pagrindiniu nuomininku – maisto prekių parduotuve (Pvz.: didcentriai ir milžincentriai beveik visuose didžiuosiuose Lietuvos miestuose);
 • Mados centras (angl. Fashion Centre) – aukštos kokybės prekių parduotuvės, nedidelės brangių moteriškų drabužių ir reikmenų parduotuvės, su restoranais ir kavinėmis, išsiskiria iš kitų prekybos centrų savo individualumu (Pvz.: „Europa“ prekybos centras Vilniuje);
 • Specializuotas prekybos centras (angl. Department Store) – prekybos centras skirtas tik tam tikram segmentui parduotuvių, kurios pardavinėja specializuotas prekes- baldai, buitinė technika (Pvz.: „Domus galerija“ prekybos centras Vilniuje);
 • Mažmeninės prekybos parkas (angl. Retail Park) – sudarytas iš didelių 1-2 aukštų skirtingo profilio parduotuvių, sujungtų tos pačios architektūrinės idėjos, su skirtingais įėjimais, bet su ta pačia automobilių stovėjimo aikštele. Pvz., „Banginis“ Vilniuje;
 • Išparduotuvių prekybos centras (angl. Outlet shopping centre) - panašu į mažmeninės prekybos parką (Retail park). Prekyba vyksta išparduotuvėse. Išparduotuves turi gamybinės įmonės arba prekybos tinklai. Čia jie parduoda tas prekes, kurių ilgą laiką nepavyksta parduoti kitur (pvz., išėję iš mados drabužiai, neryškiai atspausdintos knygos, senesnio modelio kompiuterinė technika ar prekės su pažeista pakuote). Prekės parduodamos su didele nuolaida. Vakaruose tokie centrai neretai statomi už miesto ribų. Kadangi prekybos centras stovi toli nuo miesto, nuomotojai neužkelia nuomos. Visa tai lemia, kad prekės siūlomos ženkliai žemesne kaina nei mieste. Lietuvoje veikia išparduotuvių centrai Parkas Vilniuje bei „Bruklinas“ Šiauliuose. Pirmaujanti Europoje išparduotuvių kompleksų vystytoja ir valdytoja – „McArthurGlen“.

Išplanavimas[taisyti | redaguoti kodą]

Prekybos ir pramogų centro Babilonas, esančio Panevėžyje, planas (užrašytos tik didžiausios parduotuvės). Centre yra pramogų zona, aplink ją - restoranai. Kino teatras - kituose aukštuose. Aplink visą prekybos centrą driekiasi vienas koridorius, iš kurio galima patekti į beveik visas parduotuves, paslaugų ir pramogų vietas. Mažesnių koridorių, kuriais būtų galima nukirsti kampus, nėra. Didžiausios parduotuvės (įrašytos plane) tolygiai išsidėsčiusios įvairiose prekybos centro pusėse, mažesnės yra tarp jų.

Prekybos centro išplanavimui svarbūs dalykai:

 • Paprastumas. Turi būti nedaug koridorių. Tada bus neįmanoma naujam klientui pasiklysti, o taip pat daugiau klientų vidutiniškai praeis pro kiekvieną konkrečią parduotuvę (kadangi reikės eiti tais pačiais koridoriais).
 • Matomumas. Visos parduotuvės bei pramogų ir paslaugų vietos turi būti kuo geriau matomos iš kuo daugiau prekybos centro vietų. Ypač iš tokių vietų, kur vaikšto daug klientų. Išimtys gali būti, pavyzdžiui, kino teatrai, kurie būna atskiruose aukštuose. Tačiau tokiu atveju būtina kabinti reklamas pagrindiniuose koridoriuose.
 • Patogumas atvykti. Turi būti pakankamai vietų automobilių stovėjimo aikštelėje, visuomeninio transporto stotelė greta. Iš automobilių aikštelės turi būti daug įėjimų į prekybos centro vidų, kad klientams netektų toli eiti nuo vietos, kur pasistatė automobilį.
 • Zonavimas. Panašios parduotuvės turi būti greta. Restoranai - netoli vienas kito, kaip ir pramogos. Taip klientas atėjęs su konkrečiu tikslu galės greičiau ir patogiau apžiūrėti visas tą dalyką siūlančias parduotuves, paslaugų ar pramogų vietas. Tačiau prekybos centre neturėtų greta būti tiesioginių konkurentų (visiškai identiškomis prekėmis prekiaujančių parduotuvių).
 • Vienodas kokybės lygis visame centre. Geriausios parduotuvės turi būti išsisklaidžiusios po visą prekybos centrą. Neturi būti taip, kad vienoje pusėje bus geros (ir/arba didelės) parduotuvės, o kitoje - vien prastos (ir/arba mažos).

Galerija[taisyti | redaguoti kodą]