Rijksdalderis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigaciją, paiešką

Rijksdalderis (ol. rijksdaalder 'nacionalinis doleris') – Nyderlandų moneta, pirmą kartą išleista Olandų respublikos (ol. Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden) XVI a. antroje pusėje, Nyderlandų revoliucijos metu.

Monetos, ant kurių iki pusės pavaizduotas šarvus dėvintis Vilhelmas I Oranietis, buvo kaldinamo iš 885 prabos sidabro Saksonijos reichstalerių masės (apie 29 g).[1] Fryzija, Gelderlandas, Olandija, Kampenas, Overeiselis, Utrechtas, Vakarų Fryzija, Zelandija ir Zvolė tokius rijksdalderius kaldino iki XVII a. pabaigos.

XVII a. rijskdalderis buvo lygus 48 ar 50 stuiverių (nyderlandiškas šilingų ekvivalentas) ir buvo apyvartoje kartu su sidabriniais florinais (28 stuiveriai), dalderiais (30 stuiverių), leuvendalderiais (36-42 stuiveriai), sidabriniais dukatais (48 stuiveriai) bei dukatonais (60 stuiverių). Leuvendalderiai buvo kaldinami iš 750 prabos sidabro, svėrė 27,7 g[2], sidabriniai dukatai ir rijksdalderiai buvo beveik tokio paties dydžio ir kokybės. Nustojus kaldinti rijksdalderius su karaliaus biustu, rijksdalderiais ėmė vadinti sidabrinius dukatus ir vėliau 2½ guldenų monetas.

XVIII a. pradžioje unifikuojant Nyderlandų piniginę sistemą buvo įvestas Nyderlandų guldenas, o rijksdalderiai ir sidabriniai dukatai buvo prilyginti 2½ guldeno.
1816 m. Nyderlandų valiuta buvo decimalizuota, tad 2½ guldenų monetas nustojo kaldinti, kadangi buvo nutarta, jog 3 guldenų monetos yra patogesnis nominalas. Vėliau tai pripažino klaida ir nuo 1840 m. vėl ėmė kaldinti 2½ guldeno monetas. Jos buvo kaldinamos iki 2002 m., kai buvo įvestas euras. 2½ guldeno monetos neoficialiai buvo vadinamos rijksdaalder, riks ir knaak.

Karališkoji Nyderlandų monetų kalykla iki šiol kaldina sidabrinius dukatus.[3][4][5]

Panašios monetos[taisyti | redaguoti kodą]

Analogiškus pavadinimus kaip rijksdalderis turi:

Nuorodos[taisyti | redaguoti kodą]