Zimbabvės geografija

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką

Zimbabvė yra valstybė Afrikos žemyno pietuose. Šalis neturi priėjimo prie jūros. Šios šalies kaimynės yra Zambija, Botsvana, Mozambikas ir PAR.

Šalies didžiausios upės[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Zimbabvės siena su Zambija sudaro Zambezės upė. Upėje sudarytas Karibos ežeras, kuris yra didžiausia pasaulyje vandens saugykla (Ežero tūris yra apie 181,6 m³) ir yra Viktorijos krioklys, vienas iš įspūdingiausių pasaulyje krioklių. Be Zambezės, teka Zambijoje ir kitos didelės upės: Šanganis, Umniatis, Mazojė, Limpopo, Seivas.

Klimatas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Zimbabvės klimatas yra subekvatorinis ir pietuose atogrąžų. Sostinėje Hararėje vidutinė metinė temperatūra yra 18,4 °C. Vidutinis kritulių skaičius yra 805 mm per metus.

Didžiausi miestai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Zimbabvės sostinė ir didžiausias miestas yra Hararė. Joje 2002 metais gyveno apie 1,2 mln žmonių. Kiti didesni miestai yra Bulavajas, Čitungviza, Gveru, Mutarė.

Naudingosios iškasenos ir žemės ūkis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Zimbabvės šiaurės kalnuose, šalia Zambezės ir Mazojės upių yra aukso. Zimbabvės žemės ūkis gana skurdus. Šalies aukštumose verda intensyvi žemdirbystė, o žemumose ir šalia upių ganyklinė gyvulininkystė. Yra auginamas tabakas, medvilnė, aliejinės palmės ir žemės riešutai.