Pereiti prie turinio

Nigerio geografija

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Nigerio vaizdas iš kosmoso
Nigerio topografinis žemėlapis

Nigeris yra Vakarų Afrikos valstybė, neturinti išėjimo prie vandenyno. Šalies plotas – 1 267 000 kvadratinių kilometrų. Vanduo užima 300 kvadratinių kilometrų plotą. Pagal plotą Nigeris yra beveik 20 kartų didesnis už Lietuvą ir užima 22-ą vietą pasaulyje. Nigerio plotas panašus į Angolos.

Geografiniai regionai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nigerio subtropinis klimatas šiltas ir sausas. Pietinė Nigerio siena driekiasi palei pietinę Saharos ribą, tačiau į jo teritoriją patenka ir dalis Sahelio pietuose. Sahara ir sahelis – du pagrindiniai Nigerio geografiniai regionai.

Tenerės peizažas

Nigerio Saharos viduryje yra didelis Ayro kalnų masyvas. Jame yra aukščiausia šalies viršukalnė – Monts Bagzane (aukštis 2 022 m). Kai kuriose vietose Ayre yra palankios sąlygos gyventi žmogui (pvz., Agadese). Į rytus nuo Ayro plyti atšiauriausia Sacharos sritis – Tenerė. Tai – smėlingoji dykuma (ergas). Nigerio šiaurėje Tenerę užbaigia Džado plokštikalnė. Į vakarus nuo Ayro yra Tamasna regionas, o į pietus – Azavagho regionas, kuriame jau susidaro sąlygos klajoklinei gyvulininkystei.

Nigerio sahelio ruožą galima suskirstyti į tris dalis. Vakarų Nigeryje jo gamtines sąlygas apsprendžia Nigerio upė. Tai – žemiausias Nigerio taškas (200 metrų virš jūros lygio) Čia vyrauja atogrąžų klimatas. Į rytus nuo jo yra Sokoto baseinas. Dar toliau į rytus Sahelis pereina į Čado ežero žemumas.