Nigerio geografija

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Nigerio vaizdas iš kosmoso
Nigerio topografinis žemėlapis

Nigeris yra Vakarų Afrikos valstybė, neturinti išėjimo prie vandenyno. Šalies plotas – 1 267 000 kvadratinių kilometrų. Vanduo užima 300 kvadratinių kilometrų plotą. Pagal plotą Nigeris yra beveik 20 kartų didesnis už Lietuvą ir užima 22-ą vietą pasaulyje. Nigerio plotas panašus į Angolos.

Geografiniai regionai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nigerio subtropinis klimatas šiltas ir sausas. Pietinė Nigerio siena driekiasi palei pietinę Saharos ribą, tačiau į jo teritoriją patenka ir dalis Sahelio pietuose. Sahara ir sahelis – du pagrindiniai Nigerio geografiniai regionai.

Tenerės peizažas

Nigerio Saharos viduryje yra didelis Ayro kalnų masyvas. Jame yra aukščiausia šalies viršukalnė – Monts Bagzane (aukštis 2 022 m). Kai kuriose vietose Ayre yra palankios sąlygos gyventi žmogui (pvz., Agadese). Į rytus nuo Ayro plyti atšiauriausia Sacharos sritis – Tenerė. Tai – smėlingoji dykuma (ergas). Nigerio šiaurėje Tenerę užbaigia Džado plokštikalnė. Į vakarus nuo Ayro yra Tamasna regionas, o į pietus – Azavagho regionas, kuriame jau susidaro sąlygos klajoklinei gyvulininkystei.

Nigerio sahelio ruožą galima suskirstyti į tris dalis. Vakarų Nigeryje jo gamtines sąlygas apsprendžia Nigerio upė. Tai – žemiausias Nigerio taškas (200 metrų virš jūros lygio) Čia vyrauja atogrąžų klimatas. Į rytus nuo jo yra Sokoto baseinas. Dar toliau į rytus Sahelis pereina į Čado ežero žemumas.