Pereiti prie turinio

WhatsApp

Šis straipsnis yra tapęs savaitės straipsniu.
Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
WhatsApp
KūrėjasMeta Platforms
Pirmoji versija2009 m. sausio 9 d.
Stabili versijaiOS
2.17.5 (2017 m. vasario 17 d.)
Android
2.17.65 (2017 m. vasario 14 d.)
Kūrimo būsenaaktyvi
ParašytaErlang
Platformadaugiaplatformė
Kalbaįvairios, įskaitant lietuvių k.
Tipasinterneto pokalbiai, socialinė medija
Licencijalaisva; patentuota
Svetainėwhatsapp.com

„WhatsApp“nemokamų tekstinių pranešimų ir pokalbių programėlė, skirta išmaniesiems telefonams. Veikia visuose „iPhone“, „Android“, „BlackBerry“, „Windows“ ir kituose telefonuose.

2023 m. visame pasaulyje „WhatsApp“ naudojosi daugiau kaip 2 mlrd. aktyvių vartotojų.[1]

Sukurta kaip alternatyva trumposioms SMS žinutėms, palaiko įvairios medijos siuntimą ir gavimą: teksto, nuotraukų, vaizdo įrašų, dokumentų, taip pat ir balso skambučių. Balso ir vaizdo skambučiai naudoja telefono interneto ryšį vietoj įprasto mobiliojo ryšio. Žinutės ir skambučiai yra apsaugoti ištisiniu šifravimu (angl. end-to-end encryption). Vos tik ją instaliavus programėlė peržiūri telefone esančius kontaktų telefonų numerius ir parodo, kurie jų naudojasi „WhatsApp“.

Produkto „WhatsApp“ pavadinimas kilęs iš angliško posakio „What's up?“ (liet. Kaip sekasi?).

2009 m. birželį „Apple“ pristatė naująją „iššokančio pranešimo“ technologiją. Tuo pat metu Jan Koum, vienas „WhatsApp“ įkūrėjų, pristatė atnaujinimą, kuris suteikė galimybę vartotojo „WhatsApp“ kontaktuose esančius asmenis automatiškai informuoti apie kiekvieną „statuso“ atnaujinimą ar pakeitimą. Po kiek laiko buvo patobulinta žinučių siuntimo technologija. Po šio atnaujinimo vartotojų skaičius šoktelėjo iki 250 000. Jan Koum pasiūlė savo bičiuliui, buvusiam „Yahoo!” darbuotojui Brian Acton prisijungti prie naujo projekto. Pastarasis sutiko, be to, jis įkalbėjo penkis draugus investuoti 250 tūkst. JAV dolerių į „WhatsApp“ mainais už bendrakūrėjų statusą. Taip 2009 m. atsirado korporacija „Whats App Inc.“

2009 m. gruodį programėlė buvo patobulinta – be trumpųjų žinučių, atsirado galimybė siųsti ir nuotraukas. Kompaniją pastebėjo rizikos kapitalo bendrovė „Sequoia Capital“, kuri investavo į projektą 7 mln. JAV dolerių, o 2013 m. pridėjo dar 50 mln. Programėlės vertė tuo metu išaugo iki 1,5 mlrd. JAV dolerių.

2013 m. buvo pridėtas garsinio susirašinėjimo įrankis.

2014 m. kompaniją WhatsApp Inc., įsikūrusią Mauntn Vju (Kalifornija), įsigijo „Facebook“ (dab. „Meta“). Tada sandoris buvo vertinamas 19 mlrd. JAV dolerių. Tai buvo vienas brangiausių sandorių technologijų pirkimų srityje.[2] Tokį sprendimą „Facebook“ savininkas Mark Zuckerberg motyvavo ateities technologijų vizija – interneto tinklu sujungti visą pasaulį, o pastaroji programėlė puikiai tam pasitarnaus. Tikėtasi, „WhatsApp“ su trumposiomis SMS žinutėmis padarys tą patį, ką „Skype“ padarė su laidiniais telefonais – tai, kas sena ir nepažangu taps vis mažiau vartojama ir galiausiai išnyks. „WhatsApp“ buvo vienas pagrindinių „Facebook“ priklausančios programos „Facebook Messenger“ konkurentų. Anksčiau buvo bandoma padaryti mokamą (1 EUR/metams), tačiau po to, kai „Facebook“ kompanija nupirko „WhatsApp“, ši programa tapo vėl visiems nemokama.

2015 m. pridėta nemokama skambinimo balsu funkcija.

2016 m. pradžioje „WhatsApp“ pagal kas mėnesį prisijungiančių vartotojų skaičių – 1 mlrd., pralenkė ir su socialiniu tinklu susietą kitą programėlę – „Facebook Messenger“, kurios vartotojų skaičius per mėnesį siekė 800 mln.[3]

Kaip bazinė produkto savybė, „WhatsApp“ žinutės nuo 2016 m. balandžio tapo nesusekamos. Siekiant užtikrinti vartotojų privatumą, panaudotas specialus žinučių šifravimas, todėl jas gali matyti tik siuntėjas ir gavėjas.

Bendravimas per „WhatsApp“
 • Rašomos žinutės savo draugams ir šeimai nemokamai. Joms išsiųsti naudojamas telefono interneto ryšys.
 • Palaikomas grupės pokalbių ryšys, dalinantis žinutėmis, nuotraukomis ir vaizdo įrašais iki 256 žmonių vienu metu. Grupei galima suteikti pavadinimą, išjungti arba pritaikyti perspėjimų garsus ir kitus nustatymus.
 • Balso skambučiai savo draugams ir šeimai nemokamai, net ir esant kitoje šalyje.
 • Žiniatinklyje ir darbastalyje galima sinchronizuoti visus savo pokalbius į asmeninį kompiuterį, todėl galima susirašinėti su patogiausiu įrenginiu.
 • Nuotraukų ir vaizdo įrašų siuntimas.
 • Dokumentų bendrinimas: siunčiami PDF, kiti dokumentai, skaičiuoklės, skaidrės be elektroninio pašto arba failų keitimosi programų paslaugų (nemokamai – iki 100MB),
 • Žinutės ir skambučiai yra apsaugoti ištisiniu šifravimu.

Gavus skambutį su „WhatsApp“ programėle, pamatomas iššokantis „WhatsApp“ skambinimo ekranas. Žaliu mygtuku atsiliepiama į skambutį, raudonu – galima atmesti skambutį. Be to, yra galimybė atmesti skambutį ir išsiųsti greitą žinutę. Skambučių langas turi sąrašą įeinančių/įšeinančių, praleistų skambučių. Su programėle galima įjungti/išjungti garsiakalbį, peržiūrėti skambučių trukmę.

Saugumo ekspertai perspėjo, kad programėlėje „WhatsApp“ sukčiai gali vilioti aukas siūlydami nemokamą internetą, kuriam nereikia „Wi-Fi“ (nors tai techniškai ir neįmanoma). Plinta per „WhatsApp“ grupes. Programėlės naudotojai, pasidalinę „stebuklingo“ interneto pasiūlymu galiausiai atsiduria kenksminguose puslapiuose, kuriuose siūloma prenumeruoti mokamas SMS paslaugas, diegti trečiųjų šalių programėles ar kitaip pildyti sukčių kišenes.[4] Su šlamštlaiškiais gali būti platinamas Trojos virusas.[5]

 1. „Biggest social media platforms 2023“. Statista. Nuoroda tikrinta 2023-11-11.
 2. „„WhatsApp“ – tai, dėl ko greitu metu išnyks trumposios SMS žinutės“. kaunozinios.lt. Nuoroda tikrinta 2017-02-18.
 3. „Programėlės "WhatsApp" vartotojų skaičius pasiekia 1 mlrd“. ve.lt. Suarchyvuotas originalas 2017-02-19. Nuoroda tikrinta 2017-02-18.
 4. „Įspėja: sukčiai bando apgauti „WhatsApp“ naudotojus“. delfi.lt. Delfi. 2017-01-16. Nuoroda tikrinta 2024-03-12.
 5. „Po tariama „WhatsApp“ programėle paslėptas „Trojos“ virusas“. tv3.lt. Nuoroda tikrinta 2017-02-18.


Šis straipsnis yra tapęs savaitės straipsniu.