Vyriausiasis kariuomenės vadas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
   Šį straipsnį ar jo dalį yra pasiūlyta įkelti į „Lietuvos kariuomenės vadas“.
Dėl kokių priežasčių palikta ši žymė galite sužinoti diskusijų puslapyje.
Krašto apsaugos ministras brigados generolas Stasys Dirmantas ir Lietuvos kariuomenės vadas Stasys Raštikis 1937 m.

Vyriausiasis kariuomenės vadas, nuo 1935 m. Kariuomenės vadas – aukščiausias Lietuvos kariuomenės karinis valdininkas, skiriamas Lietuvos Respublikos prezidento, kaip aukščiausio valstybės pareigūno, o nuo 1935 m. kaip Vyriausiojo kariuomenės vado.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kol vyko Lietuvos kariuomenės organizavimasis kovai su bolševikais ir pirmosios kovos, Vyriausiojo kariuomenės vado funkcijas – koordinuoti kariuomenės veiksmus, atliko Lietuvos kariuomenės Generalinis štabas. Tik susikūrus pirmiesiems keturiems Lietuvos kariuomenės pulkams ir kariuomenei išsikėlus uždavinį valstybės teritoriją išlaisvinti nuo priešišką ideologiją skleidusių ginkluotų lietuvių bei kitų tautybių Lietuvos gyventojų gaujų ir jiems į pagalbą atėjusių reguliariosios Raudonosios armijos dalinių, atsirado būtinybė griežčiau kontroliuoti ir organizuotai planuoti kariuomenės dalinių veiksmus. Pirmuoju kariuomenės vadu 1919 m. gegužės 7 d. paskirtas Generalinio štabo viršininkas, ir toliau ėjęs šias pareigas, generolas Silvestras Žukauskas. Jo suplanuota ir sėkmingai įvykdyta Kurklių-Panevėžio operacija, kurios metu išvaduoti Ukmergė ir Panevėžys, buvo pirmasis karinis Vyriausiojo kariuomenės vado laimėjimas. Paskutiniajam kariuomenės vadui Vincui Vitkauskui teko neitin garbinga misija TSRS okupuojant Lietuvą 1940 m. įsakyti kariuomenei sutikti okupantų karius „draugiškai“, nes buvusios valstybės valdžios nuolaidos, 1939 m. įsileidžiant „ribotą“ Raudonosios armijos kontingentą ir leidus TSRS kariuomenės dalinius dislokuoti strategiškai pavojingiausiose vietose, praktiškai sukaustė vienos iš geriausiai Europoje parengtos ir apginkluotos Lietuvos kariuomenės veiksmus.

Įgaliojimai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vyriausiaisiais kariuomenės vadais paprastai buvo skiriamas aukščiausią karinį laipsnį turintis veikiantis karininkas. Jam buvo pavaldūs visi Lietuvos kariuomenės daliniai ir tarnybos, o nuo 1935 m. sausio 1 d. tapo pavaldus ir Vyriausiasis kariuomenės štabas, kuris iki tol buvo atskaitingas krašto apsaugos ministrui.

Kariuomenės vadai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]