Bokoras

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Bokoras (jei moteris – kaplata) – burtininkas arba žynys vudu religijoje, kuris, tikima, užsiima tiek blogąja, tiek gerąja magija.

Bokorų blogoji magija apima zombių ir talismanų ouanga, kuriuose įkalinamos dvasios, kūrimą[1].

Šis terminas taip pat gali reikšti vudu atšakos makajos (paplitusi Konge) lyderį arba aukščiausią rangą Dominikos vudu.

Bokorai dažnai minimi Haičio pasakose ir paprastai yra siejami su zombių kūrimu, panaudojant slopinančią arbatą arba eliksyrą, į kurio sudėtį, atseit, įeina keturdantės pūsliažuvės nuodai. Išgėręs eliksyro žmogus atrodo lyg miręs ir dažnai būna palaidojamas. Tuomet bokoras jį iškasa ir priverčia vykdyti savo įsakymus. Kad galėtų kontroliuoti „numirėlį“, duodavo kliedėjimą sukeliančių narkotikų, paprastai durnaropės, kuri jį padarydavo klusnų ir tarsi miegantį. Ši būsena lyginama su minčių kontrole. Žmogus yra gyvas, tačiau negali kontroliuoti nei savo elgesio, nei kalbos. Kitose pasakose pateikiamas ne toks racionalus paaiškinimas – esą bokoras numirėlį prikelia iš ano pasaulio, tačiau jis neturi sielos[2].

Taip pat yra tikima, kad bokoras gali naudotis zombių astralais – jų sielomis ar dvasiomis, kurios yra įkalintos fetiše, kad padidintų burtininko galią.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. http://www.deathreference.com/Vi-Z/Zombies.html] In: Encyclopedia of Death and Dying website, with added references there. Accessed 2008-06-15.)
  2. Chalmers, David J Self-Ascription Without Qualia: A Case-Study. Archyvuota kopija 2007-06-29 iš Wayback Machine projekto. [Commentary on Alvin Goldman, „The Psychology of Folk Psychology“, Behavioral and Brain Sciences, 1993.] (PDF)