Von budizmas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Uonbulizmas (kor. 원불교, uonbulgio) – Korėjoje atsiradusi religija, kurią 1916 metais sukūrė Sotesanas (1891-1943). Ji tikėjimo objektu ir praktikavimo modeliu laiko darmakaja budą, apskritimą. Apskritimu Sotesanas išreiškė fundamentalią visatos tiesą, kuria po dvidešimties metų asketiško gyvenimo patyrė nušvitimą.

Uonbulizmas moko savo tikinčiuosius giliai įsisąmoninti visų visatos būtybių geradarybes ir dėkoti už jas. Tad esminis von budizmo žodis yra „geradarybė“. Juo yra susietos visos būtybės visatoje. Von budizmas tikros religijos tikėjimu ir realios moralės treniravimu siekia ugdyti žmogiškąją dvasią, kaip atsaką materijos vystymuisi.

Pagrindinė von budizmo doktrina susideda iš keturių geradarybių ir keturių būtinybių, taip pat iš trijų studijų ir aštuonių nuostatų. Keturi didieji von budizmo principai yra teisingas nušvitimas ir veiksmas, geradarybių suvokimas ir padėka, budos dharmos pritaikymas, pasiaukojamas tarnavimas visuomenei.

Po nušvitimo Sotesanas perskaitė daugybę tradicinių religijų knygų, pripažino Šakjamunį švenčiausiu iš šventųjų ir apsisprendė sukurti naują religiją budos dharmos pagrindu. Von budizmas siekia budos dharmos šiuolaikiškumo, panaudojimo gyvenime ir populiarinimo. Dabar uonbulizmas turi tvirtą statusą Korėjos visuomenėje ir plinta pasaulyje.

Knyga[redaguoti | redaguoti vikitekstą]