Willem-Alexander

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
(Nukreipta iš puslapio Vilemas Aleksandras)
Jump to navigation Jump to search
Vilemas Aleksandras
ol. Willem-Alexander
Nyderlandų karalius
King Willem-Alexander in Hamburg.jpg
Vilemas Aleksandras 2015 m.
Oranžo-Nassau dinastija
Visas vardas Vilemas Aleksandras Klausas Georgas Ferdinandas
Gimė 1967 m. balandžio 27 d. (55 metai)
Utrechtas, Nyderlandai Nyderlandai
Tėvas Princas Klausas
Motina Karalienė Beatričė
Sutuoktinis (-ė) Máxima Zorreguieta Cerruti
Vaikai Catharina-Amalia,
Alexia,
Ariane
Nyderlandų karalius
Ėjo pareigas 2013 –
Pirmtakas Karalienė Beatričė
Įpėdinis Catharina-Amalia
Commons-logo.svg Vikiteka Willem-Alexander
Parašas
Handtekening Willem-Alexander.svg
Karaliaus Vilemo Aleksandro monograma

Vilemas Aleksandras (ol. Willem-Alexander), pilnas vardas Vilemas Aleksandras Klausas Georgas Ferdinandas (ol. Willem-Alexander Claus George Ferdinand; g. 1967 m. balandžio 27 d. Utrechte, Nyderlanduose) – Nyderlandų karalius.

Vilemas Aleksandras tapo pirmuoju Nyderlandų karaliumi vyru per daugiau nei 120 metų, kai jo motina karalienė Beatričė pasirašė sosto atsisakymo aktą 2013 m. Jis 46-erių metų amžiaus tapo Europos jauniausiu monarchu.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Jaunystėje buvo laikomas lėbaujančiu kazanova, prastai sostui pasirengusiu princu, pelniusiu „Princo Pilso“ pravardę pagal tam tikros rūšies alų. 1993 m. baigęs studijas Leideno universitete, jis ėmėsi kratytis neigiamo įvaizdžio, pradėjo keliauti po šalį. 1998-aisiais gavo parlamento pritarimą tapti Tarptautinio olimpinio komiteto nariu. Pradėjęs domėtis vandens išteklių tvarkymu, jis dėl šių savo pastangų 2006 m. buvo paskirtas JT generalinio sekretoriaus Vandens ir sanitarijos reikalų patariamosios tarybos pirmininku.

Po pažinties su būsima žmona Maxima ir 2002 m. įvykusių vestuvių jis pelnė sosto verto rimto karališkojo asmens ir šeimos žmogaus įvaizdį. Pažangesniu ir paprastiems žmonėms dar artimesniu nei jo motina laikomas karalius moderniškumą įtvirtino savo užsienio vizitais ir tinklaraščiu.

Vilemas Aleksandras prieš tapdamas karaliumi turėjo įvairių laipsnių Nyderlandų ginkluotosiose pajėgose, karinę ir civilinę piloto licencijas. 2017 m. duomenimis, monarchas kaip antrasis pilotas reguliariai skraidė įprastų oro linijų lėktuvais.[1]

Šeima[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vilemas Aleksandras turėjo du jaunesnius brolius – Friso ir Constantijn. Jo žmona – karalienė Maxima, investicinės bankininkystės specialistė iš Argentinos. Trys dukros – Catharina-Amalia (g. 2003), Alexia (g. 2005) ir Ariane (g. 2007).

Galerija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]