Pereiti prie turinio

Vasilijus Zaicevas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Vasilijus Zaicevas

Vasilijus Zaicevas (rus. Васи́лий Григо́рьевич За́йцев, 1915 m. kovo 23 d. Jeleninka Čialiabinsko srityje SSRS, dabartinė Rusijos federacija1991 m. gruodžio 15 d. Kijeve) – Antrojo pasaulinio karo Sovietų Sąjungos snaiperis. Ypač pasižymėjo 1942 m. lapkričio 10gruodžio 17 d. Stalingrado mūšio metu.

Vasilijus Zaicevas gimė 1915 m. Jelenikos kaime rusų valstiečių šeimoje. Senelis mokė jį medžioti nuo 12 metų. 1937 m. įstojo į TSRS ginkluotąsias pajėgas, tarnavo jūrų laivyne. Vėliau, sužinojęs apie Stalingrado mūšio žiaurumus, savanoriškai pasisiūlė būti pervestas tarnauti ten. Tarnavo 1042-ojo šaulių pulke (62-oji armija). Pagarsėjo kai per pirmąsias 10 dienų nukovė 40 Vermachto kareivių su standartiniu Mosin-Nagant šautuvu. Gavęs snaiperio šautuvą, Zaicevas tapo dideliu rūpesčiu vokiečių armijai.

Teigiama, kad medžioti Zaicevo buvo pasiųstas Ervinas Konigas, tariamas Vermachto snaiperis-asas. Zaicevas jį nukovė po tris dienas trukusios medžioklės ir kaip trofėjų pasiėmė optinį taikiklį. Šios istorijos tikslumas nežinomas, nes Vokietijoje nerasta jokių tokio snaiperio buvimo įrodymų [1]. Kartais vadinamas Heinz Thorvald, nors abu vardai tuo metu buvo gana dažni. Teigiama, kad ši istorija galėjo būti sufabrikuota, kad pakeltų Raudonosios armijos kovinę dvasią. Pats taikiklis eksponuojamas muziejuje Maskvoje. Ši kova aprašyta Zaicevo memuaruose "Snaiperio užrašai", David L. Robbins knygoje "Žiurkių karas" ir atpasakojama filme "Priešas už vartų".

Kai karo metu Stalingrade buvo įkurta snaiperių mokykla, jos vadovu tapo Vasilijus Zaicevas. Manoma, kad jo mokiniai nukovė apie 3000 priešo karių. Pats Zaicevas yra tikrai nukovęs 242 kareivius ir karininkus, bet ginčijamasi, kad skaičius gali siekti ir 500.

1943 m. sausio mėnesį Zaicevas, sprogus minosvaidžio minai, buvo sužeistas į galvą ir apako. Atstačius regėjimą, karą baigė prie Dniestro upės, turėdamas kapitono laipsnį.

Po karo vadovavo gamyklai Kijeve, kur mirė būdamas 76 metų nuo ligos.

2006 m. sausio 31 perlaidotas prie Mamajavo kurgano, vietos prie Volgogrado, kur stovi memorialinis kompleksas Staliningrado gynėjams atminti.

apdovanojimai: