Tritonis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką
Šis straipsni apie muziką, apie žodžio Tritonas reikšmes žr. jo nuorodinį straipsnį.
tritonis
Inversija tritonis
Pavadinimas
Kiti pavadinimai padidinta kvarta, sumažinta kvinta
Santrumpa π
Dydis
Pustonių skaičius 6
Intervalo klasė 6
Racionalusis intervalas 25:18, 45:32, 10:7, ...
Centai
Lygioji temperacija 600
Ketvirtis tono 600
Racionalioji intonacija 569, 590, 617, ...

Tritonismuzikinis intervalas, kurio ilgis yra lygiai trys tonai arba šeši pustoniai. Dar tritonis, priklausomai nuo susidarymo aplinkybių, gali būti vadinamas padidinta kvarta arba sumažinta kvinta. Du tritoniai susideda į dvylika pustonių, t. y. į oktavą. Sutrumpintai tritonis dažniausiai žymimas π.

Kadangi tritonis yra vienas iš didžiausių disonansų diatoninėse gamose, ankstyvojoje muzikoje jis buvo vadinamas diabolus in musica arba „velnio intervalu“. Atsiradus lygiajai temperacijai, tritonis tapo dažnai naudojamas moduliacijai kurti, nes tai yra vienintelis intervalas, mažesnis už oktavą, kuris išlaiko savo garsines charakteristikas po inversijos.

Lygiojoje temperacijoje tritonis yra lygus šešiems pustoniams ir sudaro santykį, lygų . Kadangi šis santykis yra iracionalus skaičius, du tokiais dažniais vibruojantys kūnai neturi tarpusavyje jokio, net tolimo, harmoninio ryšio.

Tritonis tipiškai atsiranda tarp ketvirtojo ir septintojo mažorinės gamos laipsnio ir, priklausomai nuo to, kuri iš šių dviejų natų yra žemutinė, yra didžioji kvarta arba mažoji kvinta. Akorduose tritonis dažniausiai sutinkamas dominantiniame septakorde tarp trečiojo ir septintojo akordo laipsnių.

Tritonis, nepaisant to arba netgi todėl, kad yra disonansas, plačiai naudojamas džiaze ir moderniojoje muzikoje.