Kvarta

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką
grynoji kvarta
Inversija grynoji kvinta
Pavadinimas
Santrumpa gr4
Dydis
Pustonių skaičius 5
Intervalo klasė 5
Racionalusis intervalas 4:3
Centai
Lygioji temperacija 500
Ketvirtis tono 500
Racionalioji intonacija 498

Kvarta, trumpinama gr4, yra vienas iš dviejų dažniausiai pasitaikančių muzikinių intervalų, apimančių keturis diatoninės gamos laipsnius. Kitas toks intervalas yra didžioji kvarta. Priešingas kvartai intervalas yra kvinta.

Dažniausiai kvarta yra sutinkama tarp penktojo ir pirmojo gamos laipsnių minoriniuose ir mažoriniuose trigarsiuose.

Racionaliojoje intonacijoje kvartą atitinka dažnių santykis 4:3, tuo tarpu lygiojoje temperacijoje ji yra lygi penkiems pustoniams ir yra 0,11 % didesnė už racionaliąją.

Nepaisant to, kad kvarta yra vienas iš paprastųjų intervalų, taigi, yra konsonuojantis dvigarsis, tam tikromis aplinkybėmis gali būti laikytinas disonansu. Pavyzdžiui, kvarta tarp penktojo ir aukštesniojo pirmojo gamos laipsnių yra laikoma konsonansu, tačiau kvarta nuo akordo pagrindinės natos yra disonansas. Būdama tokioje vietoje, ji praktiškai visada pakeičia terciją akorde ir tada vadinama suspenduota kvarta.

Standartiškai, kontraboso ir bosinės gitaros stygos yra derinamos kvartos atstumu viena nuo kitos. Taip pat keturi iš penkių intervalų tarp klasikinės, akustinės ar elektrinės gitaros stygų yra lygūs kvartai (išskyrus didžiąją terciją tarp trečiosios ir antrosios).