Mažoji tercija

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką
mažoji tercija
Inversija didžioji seksta
Pavadinimas
Santrumpa m3
Dydis
Pustonių skaičius 3
Intervalo klasė 3
Racionalusis intervalas 6:5 arba 19:16
Centai
Lygioji temperacija 300
Ketvirtis tono 300
Racionalioji intonacija 316 arba 298

Mažoji tercija yra mažesnysis iš dviejų dažniausiai pasitaikančių muzikinių intervalų, einančių per tris diatoninės gamos laipsnius. Antrasis toks intervalas yra didžioji tercija. Mažoji tercija sutrumpintai yra žymima m3, o jai priešingas intervalas yra didžioji seksta.

Mažoji tercija yra dažniausiai sutinkama minorinėse gamose tarp jų pirmojo ir trečiojo laipsnių. Analogiškai, visuose minoriniuose akorduose sutinkamas mažosios tercijos intervalas tarp pagrindinio akordo garso ir jo trečiojo laipsnio. Dėl to mažoji tercija neretai vadinama minorine tercija.

Racionaliojoje intonacijoje mažąją terciją atitinka dažnių santykis 6:5, tuo tarpu lygiojoje temperacijoje mažąja tercija vadinamas trijų pustonių intervalas, 0,91 % mažesnis už racionaliąją mažąją terciją.

Padidintoji sekunda yra intervalas, didesnis už sekundą. Gamose, kurios naudoja ketvirčius tono, tarkim, arabiškoje muzikoje, tai yra intervalas, ketvirčiu tono didesnis už sekundą, tuo tarpu lygiojoje temperacijoje padidintoji sekunda yra pustoniu didesnė už sekundą ir todėl harmoniškai ekvivalenti mažajai tercijai.

Padidintoji sekunda sutinkama įvairiose harmoninėse gamose ir jų atmainose. Taip pat ji dažnai naudojama įvairiausiose „čigoniškose“ gamose, kurios dažniausiai būna sudarytos tik iš mažosios ir padidintosios sekundos intervalų. Padidintosios sekundos pavyzdžiu gali būti atstumas tarp F ir G# A minorinėje harmoninėje gamoje, kur ji naudojama tam, kad dominantinis (penktojo laipsnio) akordas būtų mažorinis, kaip ir atitinkamoje mažorinėje gamoje.