Thomas Cole

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Tomas Koulas
Tomas Koulas, 1845 m.
Gimė 1801 m. vasario 2 d.
Boltono le Mūrs, Lankašyras, Anglija
Mirė 1848 m. vasario 11 d. (47 metai)
Ketskilo km., Niujorkas, JAV
Veikla Dailininkas

Tomas Koulas (angl. Thomas Cole, 1801−1848 m.) − XIX a. pirmos pusės JAV tapytojas, peizažų ir istorinių paveikslų autorius.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tomas Koulas gimė 1801 m. vasario 2 d. Boltono le Mūrs kaimo vietovėje (dabar Boltono dalis) Anglijoje. Jo šeima 1818 m. emigravo į JAV. Dar prieš tai T. Koulas dirbo grafikos dirbtuvėje ir trumpai dirbo su grafika Filadelfijoje. 1819 m. jis apsigyveno pas šeimą Stiubenvilyje Ohajuje. Vietoje išmoko tapybos pagrindų iš keliaujančio portretų tapytojo. 1823 m. T. Koulas su šeima persikėlė į Pitsburgą, pradėjo tapyti plenere, vėliau tais metais grįžo į Filadelfiją, kur mokėsi Pensilvanijos dailės akademijoje. 1825 m. persikėlė į Niujorką, kur taip pat persikėlė šeima. Tų metų vasarą dailininkas intensyviai tapė ties Hadsono upe ir Ketskilo kalnuose. Metų pabaigoje jis sėkmingai pardavė tris paveikslus žinomiems meno pasaulio veikėjams. 1826 m. dailininkas tapo vienu iš Nacionalinės dizaino akademijos steigėjų, atsirado nemenka paklausa jo paveikslams.

1829 m. T. Koulas išvyko į Angliją, kur studijavo senųjų dailininkų kūrinius ir sutiko peizažistus V. Ternerį (1775−1851) ir Dž. Konsteblį (1776−1837). Po to T. Koulas keliavo į Prancūziją ir Italiją. Italijoje jis sugalvojo sukurti simbolinių paveikslų seriją, vaizduojančią imperijos iškilimą ir žlugimą. 1836 m. pabaigta 5 paveikslų serija sulaukė palankaus vertinimo. T. Koulas tapė JAV peizažus ir didelę dalį energijos skyrė sudėtingiems įsivaizduotų fantastinių temų paveikslams. 1836 m. jis vedė Maria Barstow ir pora apsigyveno Ketskilo kaimelyje prie Hadsono upės ir Ketskilo kalnų. Gyvenimo metu T. Koulas publikavo prozos ir poezijos kūrinių, parašė esė apie peizažinę tapybą. 1841 m. T. Koulas keliavo į Italiją, pabuvojo Sicilijoje, kurioje nutapė keletą Etnos ugnikalnio vaizdų. Jo mokiniu, 1842 m. grįžus į JAV, buvo Frederikas Edvinas Čerčas. Dailininkas mirė ankstyva mirtimi 1848 m. vasario 11 d. Ketskilo kaimelyje. Jis laikomas JAV realistinės ir romantinės peizažo tapybos „Hadsono upės mokyklos“ pradininku.

Kūrinių galerija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]