Frederic Edwin Church

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Frederikas Edvinas Čerčas
F. E. Čerčas, 1855−1865 m.
Gimė 1824 m. gegužės 4 d.
Hartfordas, Konektikutas
Mirė 1900 m. balandžio 7 d. (75 metai)
Niujorkas
Tautybė amerikietis
Veikla Dailininkas

Frederikas Edvinas Čerčas (angl. Frederic Edwin Church, 1824−1900 m.) − XIX a. JAV tapytojas-peizažistas, vienas žymiausių JAV „Hadsono upės mokyklos“ atstovų.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Frederikas Edvinas Čerčas gimė 1824 m. gegužės 4 d. Hartforde Konektikuto valstijoje. Jis buvo vienintelis pasiturinčio juvelyro ir bankininko sūnus. Jis Hartforde mokėsi pas vietos peizažų ir portretų tapytoją Alexander H. Emmons (1816−1879), bei piešimo instruktorių Benjamin H. Coe (1799−po 1883). Jo tėvas tikėjosi jį tapsiant gydytoju ar verslininku, tačiau nusileido sūnaus norui tapti menininku ir 1844 m. suorganizavo 2 metų trukmės jo mokymąsi pas tapytoją Thomas Cole (1801−1848), kuris tuo metu buvo pirmaujančiu JAV peizažistu ir gyveno prie Hadsono upės netoli Niujorko. 1845 m. F. E. Čerčo paveikslai parodyti kasmetinėje Nacionalinės dizaino akademijos parodoje Niujorke, po dvejų metų − Amerikos dailės sąjungoje. F. E. Čerčo talentas buvo pripažįstamas nuo jo jaunų dienų, vos 23 metų tapytojas buvo priimtas į Nacionalinės akademijos narius, pats jauniausias iš kada nors priimtų.

F. E. Čerčas kūrė įvairiais žanrais, bet ilgainiui pradėjo tapyti atidžiai išstudijuotų detalių ir idealizuotos, didingos kompozicijos peizažus. Jis daug keliavo, 1853 m pabuvojo Pietų Amerikoje, įkvėptas A. fon Humbolto knygų praleido penkis mėnesius Kolumbijoje ir Ekvadore. Pirmu reikšmingu jo kūrinių laikomas paveikslas „Ekvadoro Andai“ (1855). po dvejų metų Niujorke ir Londone eksponuotas paveikslas „Niagara“ užtvirtino F. E. Čerčo vardą, kaip pirmaujančio JAV peizažisto. Tais pat metais tapytojas dar kartą vyko į Pietų Ameriką ir 1859 m. nutapė garsiausiu jo paveikslu įvardijamą „Andų širdis“. Tapytojas tapo geriausiai žinomas tropinių miškų su Andų kalnais peizažais. Jis nutapė Kotopaksio vulkano išsiveržimą Ekvadore (1862). F. E. Čerčas daug keliavo, lankėsi Europoje ir Vidurio Rytuose. JAV pilietinio karo metu (1861−1865) išsipirko nuo tarnybos. 1877 m. jis turėjo apriboti tapybą dėl išsivysčiusio reumatizmo. F. E. Čerčas 1860 m. buvo vedęs Isabel Mortimer Carnes, su kuria susilaukė 4 vaikų. Kartų su šeima nuo 1860 m. gyveno sodyboje prie Hadsono upės, pavadinęs ją Olana (dabar muziejus), kurioje mirė 1900 m. balandžio 7 d. Gyvenimo pabaigoje F. E. Čerčas, kaip ir kiti „Hadsono upės mokyklos“ tapytojai, plačiosios publikos buvo primirštas, vėliau jis pradėtas laikyti vienu talentingiausių XIX a. JAV peizažistų.

Kūrinių galerija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]