Tengri

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Tengri – senovės klajoklių tengristų sudievintas dangus, dangaus dievas. Šį dievą garbino mongolų, tiurkų, šiongnų, šianbų, bolgarų ir hunų klajoklių gentys. Tengri „amžinojo dangaus“ dievo oficialus simbolis nežinomas, tačiau daugelis jį sieja su saule, „pasaulio medžiu“ ir baltąja žąsimi.

Tengri supratimai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šiongnų Tengri[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tengri šiongnų veikaluose buvo siejamas su Cheng Li.

Mongolų Tengri[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Mongolai teigė, kad pagrindinės jų garbinamosios būtybės buvo „Dangaus tėvas“ (Tengri, Tenger Etseg) ir „Motina Žemė“ (Eje, Gazar Eej). Čingischanas kvietė garbinti Tengri, nors šis dievas ir buvo beasmenis begalinis dangaus skliautas, kuris turėjęs giminaičių (manoma du sūnūs).

Tengristai dar teigė, kad šamanas Geseris buvo dievo Tengri įsikūnijimas, kuris atvyko iš dangaus gelbėti paprastų žmonių. Jo garbei sukurtas istorinis epas „Karalius Geseris“.

Bolgarų Tengri[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pas bolgarus Tengri buvo vadinamas pagrindiniu „Dangaus dievu – tėvu“ Tangra. Jo vyriausieji šamanai buvo visi valdę chanai.

Tiurkų Tengri[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tengri senovės tiurkų rašte.

Tengri („Mėlynojo dangaus dievas“) buvo svarbiausias tiurkų genties panteono dievas, kontroliuojantis visą visatą. Senovės tiurkų mitologijoje Tengri buvo vaizduojamas baltos spalvos žąsimi, kuri skraidė virš nesibaigiančios erdvės skliautu – laiku. Po šia erdve gyveno Ak Ana („Baltoji motina“), kuri vieną kartą pasikvietė Tengri ir jie kartu įkūrė pasaulį. Taip pat Ak Ana pagimdė Er Kishi, kuris siekė pasaulio gyventojus neigiamai suklaidinti. Tuo metu Tengri priėmė naująjį vardą (Tengri Ülgen) ir pasitraukė valdyti visatą iš dangaus.

Iki viduramžių tiurkų chanai buvo laikomi Tengri vaikais, dievo atstovais žemėje.

Tradiciškai tiurkų protėviai buvo animistai ir gamtos garbintojai. Jie gerbė dangaus dievus ir gamtos jėgas. Jų tikėjimuose dangus buvo siejamas su Tengri.

Mahmud al-Kashgari teigė, kad Tengri vertė visiems augti ir klestėti, todėl tiurkų kalbose atsirado būdvardis tengri, kuris reiškė „dievišką“, „grandiozinį“. Manoma, kad šis žodis atsirado VI amžiuje pr. m. e.

Toks Tengri supratimas buvo ir tarp hunų genčių.

Įdomūs faktai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tengri labai primena savo reikšme kinų terminą tian.

Tangros kalnai Livingstono saloje yra pavadinti Tengri dievo garbei kaip ir aukščiausia Kazachstano vieta Chan Tengris/

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]