Tarptautinis šachmatų kompozicijų sprendimo didmeistris

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Tarptautinis šachmatų kompozicijų sprendimo didmeistris (sutr. ŠKS DM) – tai aukščiausias sportinis vardas suteikiamas už šachmatų kompozicijos sprendimo varžybose pasiektus rezultatus. Jį visam laikui suteikia WCSC (iki 2010 m. FIDE). Galioja tik šachmatų kompozicijų sprendimo varžybose.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tarptautinį šachmatų kompozicijų sprendimo didmeistrio titulą 1982 m. įsteigė FIDE. Pirmuoju kompozicijų sprendimo didmeistriu tapo Suomijos atstovas Paulis Perkonoja[1].

Reikalavimai titului gauti laikui bėgant kito. Kad titulai ir normos turi būti susieti su reitingais nutarta 2006 m. Pastoviosios šachmatų komisijos (PCCC) suvažiavime Vageningene[2], Rode 2007 m. padarytas nedidelis pakeitimas. Sekantis keitimas primtas 2010 m. Kretoje, o 2014 m. Berne reikalavimai sušvelninti[3].

Reikalavimai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Norintis gauti didmeistrio titulą privalo įvykdyti normas šachmatų kompozicijų sprendimo varžybose.

Normos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Normos titului gauti vykdomos tinkamo lygio turnyre. Tarptautinio šachmatų kompozicijų sprendimo didmeistrio (ŠKS DM) normą galima įvykdyti, kai turnyre dalyvauja bent 5 sprendėjai turintys: 2550 ir aukštesnį šachmatų kompozicijų sprendėjo reitingą.

Kad turnyre sprendėjas įvykdytų ŠKS DM normą, jo pasirodymo reitingas turnyre turėtų siekti 2650. Be to, jis turi užimti vietą tarp 2550 reitingą turinčių dalyvių (kai jų 6, ne žemesnę, kaip 6-ąją vietą)

Titulų įgijimo sąlygos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tarptautinis šachmatų kompozicijų sprendimo didmeistris turi įvykdyti normą tris kartus (iš jų: bent kartą Pasaulio šachmatų kompozicijų sprendimo čempionate ar Europos šachmatų kompozicijų sprendimo čempionate) ir turėti 2550 šachmatų kompozicijų sprendėjo reitingą.

Šis privalomasis reitingas turi būti lengvai randamas bet kuriame oficialaus reitingo sąraše, arba normos turnyro ataskaitoje.

Turnyrai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pretendentas į titulą turi dalyvauti turnyruose, kuriuose skaičiuojami reitingai ir nustatytos titulams gauti normos. Jiems keliama eilė reikalavimų.

Juose turi dalyvauti bent 10 reitinguotųjų sprendėjų ( titulų normų vykdymui: iš mažiausiai trijų šalių 15 reitinguotų sprendėjų).

Parinkti šachmatų uždaviniai turi būti originalūs, arba mažai žinomi spausdinti uždaviniai. Jiems keliami reikalavimai dėl lygio ir sunkumo, rekomenduojama, kad jie būtų skirtingų stilių.

Turnyrai, kurie organizuojami, pagal pasaulio čempionato taisykles, reitingų skaičiavimui naudojamas pilnas turnyro koeficientas. Kituose turnyruose reitingo skaičiavimui koeficientas mažinamas per puse.

Tokiuose turnyruose sprendimui turi būti pateikta ne mažiau kaip 12-ka skirtingo tipo užduočių. Šachmatų kompozicijos atrenkamos iš septynių grupių: tai dviejų ėjimų, trijų ėjimų, daugelio ėjimų tiesioginiai šachmatų uždaviniai, etiudai, sutarto mato, atvirkščio mato ir pasakiškosios kompozicijos uždaviniai. Sprendimui pateikiama mažiausiai po du uždavinius iš 5 grupių, bet iš kiekvienos grupės pateiktų kompozicijų skaičius neturi viršyti trijų.

Turnyras gali būti padalintas į ratus, ar vykti kelias dienas. Kai ne visų užduočių teisingas sprendimas vertinamas 5 balais, reitingų skaičiavimui turnyro koeficientas koreguojamas.

Jei į turnyrą yra įtraukti pasakiškosios kompozicijos uždaviniai, rekomenduojama, kad jų tipas būtų paskelbtas mažiausiai prieš du mėnesius. Prieš pasaulio taurės atvirąjį turnyrą jis turėtų būti skelbiamas WFCC ar turnyro organizatoriaus, jei tokia yra, svetainėje.

Visi turnyro dokumentai (uždaviniai su sprendiniais, pilnas rezultatų ir reitingų sąrašas, teisėjo pranešimas apie varžybų eigą ir galimus pažeidimus ir t. t.) per 30 dienų po varžybų pabaigos siunčiami WFCC atstovui (komisijai). Atstovas (komisija ) gali patvirtinti, ar ne, turnyro atitikimą reikalavimams ir nustatyti turnyro koeficientą. Galutinį sprendimą tvirtina WFCC.[4]

Lietuvos šachmatų kompozicijų sprendimo tarptautiniai didmeistriai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šachmatų kompozicijų sprendimo didmeistrio titulas pirmajam iš Lietuvos šachmatininkų suteiktas Martynui Limontui 2014 m.[3][5]. Iki 2019 m. jis buvo vienintelis Lietuvoje, turintis šį titulą.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tarptautiniai šachmatų kompozicijų sprendimo didmeistriai