Tahitis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
(Nukreipta iš puslapio Taitis)
Peršokti į: navigacija, paiešką
Salos žemėlapis
Vaimahutos krioklys
Vaizdas į jūrą

Tahitis (pranc. Tahiti) – sala pietinėje Ramiojo vandenyno dalyje Draugijos salų archipelage. Tai didžiausia Prancūzijos Polinezijos sala, politinis, ūkinis ir kultūrinis jos centras. Plotas 1048 km². Ilgis 45 km. Saloje gyvena 169,7 tūkst. gyventojų (2002 m.). Tai sudaro apie 65% visų Prancūzų Polinezijos gyventojų. Gyventojų tankumas – 161,9 žm./km². Svarbiausias miestas – sostinė Papeetė. Taitiečių kalba — viena iš valstybinių Prancūzijos Polinezijos kalbų.

Geografija[taisyti | redaguoti kodą]

Sala vulkaninės kilmės; sudaryta iš dviejų stambių kalnų masyvų. Šiuos masyvus jungia siaura Taravao sąsmauka (plotis 2 km). Vakarinė salos dalis vadinama Tahiti-Nui („Didysis Tahitis“). Jos aukščiausia vieta – Orohenos k. (2241 m). Rytinė dalis vadinama Tahiti-Ičiu („Mažasis Tahitis“). Aukštis iki 1332 m (Roonui k.). Tahiti Nui dalyje gyvena daugiau gyventojų, labiau išvystyta ekonomika ir infrastruktūra. Tahiti Itis labiau izoliuotas, pietinę pakrantę galima pasiekti tik pėsčiomis arba laivu. Tahitį supa koralų rifai. Būdingi drėgnieji tropiniai miškai. Klimatas šiltas ir drėgnas. Drėgnasis sezonas tęsiasi nuo lapkričio iki balandžio. Šiuo laikotarpiu nereti uraganai.

Netoli Papeetės yra tarptautinis Faa'a oro uostas.

Istorija[taisyti | redaguoti kodą]

Polineziečiai Tahitį apgyvendino 800300 m. pr. m. e. laikotarpyje. Jie vertėsi žvejyba ir tropine žembirbyste. 1606 m. Taičio apylinkėse apsilankė pirmieji europiečiai – ispanai. Tačiau jie nesistengė salos kolonizuoti ar užsiimti prekyba su vietiniais. 1767 m. birželio 18 d. saloje išsilaipino britų ekspedicija, vadovaujama kapitono Samuel Wallis. Po metų Tahitį pasiekė prancūzų jūrininkas Louis-Antoine de Bougainville. Gandai apie nepakartojamo grožio salą pasiekė Prancūziją. 1774 m. saloje pasirodė ir garsusis keliautojas Džeimsas Kukas. Vis dažniau ir dažniau į Tahitį atplaukdavo europiečių laivai. Atvykėliai išplatino tymus, raupus, sifilį. Dėl to salos gyventojų skaičius nuo 121 tūkst. 1774 m. sumažėjo net iki 6 tūkst. 1797 m. Dėl salos kilo konfliktas tarp Anglijos ir Prancūzijos. Tahitiečiai taip pat priešinosi kolonizacijai. Galiausiai 1880 m. Tahitis ir aplinkinės salos paskelbtos Prancūzijos protektoratu, o Taičio karalius neteko savo galių.

Nuorodos[taisyti | redaguoti kodą]


Commons-logo.svg

Vikiteka