TED (konferencija)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.

TED (angl. Technology Entertainment Design) – kasmetinė konferencija, anksčiau vykdavusi Monterio mieste, Kalifornijos valstijoje, JAV, tačiau nuo 2009 m. persikelsianti į Kalifornijoje esantį Long Byčą. Konferencijos organizatoriai savo misiją apibrėžia šūkiu „idėjos vertos platinimo“. Atrinktos geriausios konferencijos kalbos yra nemokamai publikuojamos vaizdo įrašu pavidalais TED tinklalapyje. Konferencijos paskaitos aprėpia labai platų temų spektrą: mokslas, menai, dizainas, politika, kultūra, verslas, globalūs klausimai, technologija bei pramogų sfera. Pranešėjai taip pat atstovauja plačiam spektrui socialinių bendruomenių bei disciplinų. Jų tarpe yra tokių asmenybių, kaip buvęs JAV prezidentas Bill Clinton, Nobelio premijos laureatai James D. Watson, Murray Gell-Mann ir Al Gore, Vikipedijos steigėjas Jimmy Wales, pasaulinio garso architektas ir urbanizmo kritikas James Howard Kunstler, Google įkūrėjai Sergey Brin bei Larry Page. TED Konferencija taip pat rengia ir TED Global konferenciją, vykstančią įvairiose pasaulio vietose.

Pasaulyje TED prasidėjo 1984 m. kaip konferencija skirta technologijų, pramogų ir dizaino suartėjimui. Su laiku temų apimtis plėtėsi, tačiau formulė lieka ta pati: sukviesti vedančiuosius pasaulio mąstytojus ir visuomenės veikėjus, suteikti jiems keturias dienas ugningos stimuliacijos. Rezultatas? Netikėti sąryšiai. Nuostabios įžvalgos. Ikvėpiančios kalbos. TED centrinė būstinė yra Niujorke, JAV ir Vankuveryje, Kanadoje.

Šiuo metu maždaug 250 TED‘o kalbų jau yra pasiekiama per internetą, o statistika rodo, kad iki 2008 m. birželio mėnesio jos peržiūrėtos jau virš 50 mln. kartų 15 milijonų unikalių vartotojų.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

TED 1984 m. įkūrė Richard Saul Wurman ir Harry Marks. Konferencija nuo 1990 m. vyksta kasmet. R. S. Wurman po 2002 m. konferencijos TED‘ą paliko, o visas renginys dabar yra prižiūrimas Chris Anderson ir priklauso jo nepelno organizacijai The Sapling Foundation, atsidėjusiai "pasaulį keičiančių idėjų populiarinimui“.

2006 m. dalyvio mokestis buvo 4400 JAV dol., o dalyvaudavo tuo metu tik kviestiniai svečiai, tačiau 2007 m. sausio mėn. narystės modelis buvo pakeistas ir nuo tada nario mokestis išaugo iki 6000 JAV dol., tačiau dabar į kainą įtraukiamas leidimas dalyvauti konferencijoje, galimybė dalyvauti konferencijos narių elektroniniuose ir tradiciniuose susirašinėjimuose, įtraukimas į konferencijos narių tinklą bei galimybė gauti visus konferencijos vaizdo įrašus DVD diskuose.

2007 m. TED sukėlė daugybę kalbų į savo interneto svetainę, tos pačios kalbos taip pat yra prieinamos per YouTube tinklalapį bei iTunes tinklalaides.

TED prizas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

TED prizas buvo pristatytas visuomenei 2005 m. Kiekvienais metais trys pranešėjai gauna po 100 000 JAV dol., skirtų įgyvendinti konkrečiam pranešėjų norui „keisti pasaulį“, pristatomam viešai TED konferencijos metu. Pirmieji TED prizo laimėtojai buvo Bono, Edward Burtynsky (Worldchanging) bei Robert Fischell. Įgyvendinus Bono norą, rezultatas – daugiau nei milijonas žmonių pasirašė stojantys į ONE Campaign kampaniją prieš skurdą.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]