Larry Page

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Bullet purple.png
Bullet purple.png
Laris Peidžas
angl. Larry Page
Larry Page in the European Parliament, 17.06.2009 (cropped).jpg
Gimė: 1973 m. kovo 26 d.
Lansingas, Mičiganas, JAV
Tautybė: amerikietis
Veikla: interneto verslininkas
Organizacijos: Google
Pareigos: įkūrėjas
Alma mater: Mičigano universitetas (BS), Stanfardo universitetas (MS)

Laris Peidžas (Larry Page, tikrasis vardas Lawrence Edward Page, g. 1973 m. kovo 26 d. Lansingas, Mičigane) – amerikiečių informatikas ir interneto verslininkas, kuris kartu su mokyklos draugu Sergejumi Brinu įkūrė paieškos sistemą „Google“, siūlančią platų interneto produktų ir paslaugų asortimentą.

L. Peidžas yra „Alphabet Inc.“ („Google“ motininės įmonės) generalinis direktorius. 2001 m. rugpjūčio mėn. pasitraukė iš „Google“ generalinio direktoriaus pareigų, o jo pareigas perėmė Erikas Emersonas Šmitas (Eric Emerson Schmidt). 2011 m. balandžio mėn. vėl susigrąžino generalinio direktoriaus pareigas. Apie ketinimą atsistatydinti antrą kartą Peidžas paskelbė 2015 m. liepos mėn.

Nuo 2019 m. spalio mėn. Laris Peidžas yra 9-as turtingiausias žmogus pasaulyje, jo turto grynoji vertė siekia 55,8 milijardo JAV dolerių.

Jaunystė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Laris Peidžas gimė 1973 m. Kovo 26 d., Lansinge, Mičigano valstijoje. Jo tėvas, žydas, Karlas Peidžas (angl. Carl Page) buvo informatikos ir dirbtinio intelekto pradininkas, taip pat informatikos profesorius Mičigano universitete, o motina, Glorija Peidž (angl. Gloria Page), mokė kompiuterio programavimo Mičigano universiteto Lymann Brigs koledže.

Duodamas interviu Peidžas prasitarė, jog kai jis augo, jo aplinką supo netvarka - "visur buvo kompiuteriai, mokslo ir technologijų žurnalai bei populiaraus mokslo žurnalai". Į šią aplinką jis ir pasinėrė. Anot Nikolaso Karlsono (angl. Nicholas Carlson) Peidžą supanti aplinka bei tėvų įtaka „skatino kūrybiškumą ir išradingumą“. Muzika taip pat prisidėjo prie Peidžo kūrybingumo. Augdamas jis grojo fleita bei mokėsi muzikos kompozicijos.

Pirmą kartą kompiuteriais Peidžas susidomėjo būdamas šešerių metų. Jis tiesiog žaisdavo su aplink esančiais daiktais – pirmos kartos asmeniniais kompiuteriais, kuriuos palikdavo jo tėvas ir motina. Jau vaikystėje žinojo, jog nori kurti ir išrasti įvairius dalykus, kadangi vyresnysis brolis mokė jį kaip ardyti daiktus, todėl savo namuose jis „ardė viską, jog pamatytų kaip kas veikia“. Beje, Peidžo brolis taip pat tapo sėkmingu interneto verslininku. Būdamas dvylikos metų Peidžas žinojo, jog ateityje tikrai bandys įkurti savo įmonę.

Išsilavinimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

L. Peidžas 1975 – 1979 m. lankė Okemoso Montessori mokyklą (dabar vadinamą „Montessori Radmoor“) Okemos mieste, Mičigane. Vėliau perėjo ir 1991 m. baigė Rytų Lansingo vidurinę mokyklą. Jis buvo vienas geriausių studentų Mičigano universitete. Ten priklausė saulės automobilių komandai, sukūrė rašalinį spausdintuvą iš Lego kaladėlių ir rašalo kasečių mechanizmą. Įgijęs kompiuterių inžinerijos bakalauro laipsnį Mičigano universitete Peidžas toliau tęsė studijas ir nusprendė sutelkti dėmesį į informatiką, kurią pasirinko studijuoti Stanfordo universitete Palo Alto mieste, Kalifornijoje bei siekti magistro laipsnio. Būtent ten jis pirmą kartą ėmėsi analizuoti skirtingų internetinių svetainių sąsajų modelius. Taip pat Stanforde jis pirmą kartą susitiko su Sergejumi Brinu.

Google[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Įkūrimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tiek L. Peidžas, tiek S. Brinas troško noru sukurti kažką naujo. Dirbdami Peidžo bendrabučio kambaryje jie sugalvojo naujo tipo paieškos sistemų technologiją, kuri pasinaudojo pačių interneto vartotojų reitingavimo galimybėmis, stebint kiekvienos svetainės „atsargines nuorodas“, tai yra, kitų su jais susietų puslapių skaičių. Taigi, 1998 m. rugsėjo mėn. Peidžas ir Brinas įkūrė „Google“ - išplėstinį paieškos variklį. Vardas kilo dėl klaidingo žodžio googol rašymo (matematinis terminas vienetui, po kurio eina 100 nulių). Iš pradžių, „Google“ jie įkūrė kaip privačią įmonę ir perkėlė savo serverius iš Peidžo bendrabučio į draugo garažą Menlo parke, Kalifornijoje. Laris Peidžas ėjo bendrovės generalinio direktoriaus pareigas, o Sergėjus Brinas - prezidento pareigas. Jų misija buvo „sutvarkyti pasaulio informaciją ir padaryti ją visuotinai prieinamą bei naudingą“.

Siekdami patobulinti savo paieškos sistemą Peidžas ir Brinas surinko apie 1 mln. JAV dolerių finansavimą iš investuotojų, šeimos ir draugų. 1999 m. įmonė išsinuomavo trečiųjų šalių sandėlius jų serveriams, todėl Peidžas eksperimentavo su mažesniais serveriais, kad kuo daugiau „Google“ galėtų tilpti į kiekvieną kvadratinį metrą. Tai galiausiai sukūrė paieškos variklį, kuris veikė daug greičiau nei tuo metu „Google“ konkurentai.

Iki 2001 m. buvo įsikūrę daugybė perspektyvių interneto startuolių, tačiau „Google“ sparčiai augo ir uždirbo pelną. „Google“ įkūrėjai pasamdė „Novell“ vadovą Ericą Schmidtą eiti generalinio direktoriaus pareigas,  Peidžas perėme produktų prezidento pareigas, o Sergėjus Brinas - technologijos prezidento pareigas.

Vystymasis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pradinis „Google“ viešasis pasiūlymas 2004 m. uždirbo 1,67 milijardo JAV dolerių, suteikdamas bendrovei 23 milijardų JAV dolerių rinkos kapitalizaciją. Nemažai „Google“ darbuotojų, turinčių bendrovės akcijų, per naktį tapo milijonieriais, o Peidžas ir Brinas būdami 27-erių metų tapo milijardieriais.

Iki 2006 m. pabaigos „Google“ turėjo daugiau nei 10 000 darbuotojų, o metinės pajamos viršijo 10 milijardų JAV dolerių.

Be savo vidaus produktų kūrimo, „Google“ taip pat įgyvendina strateginius aparatūros ir programinės įrangos įsigijimus. Vienas iš jų buvo 2006 m. internetinės vaizdo įrašų svetainės „YouTube“ pirkimas už 1,65 milijardo JAV dolerių. Prieš pardavimą „YouTube“ pajamos buvo nedidelės, tačiau „Google“ greitai pavertė pelno centru.

Kitais metais „Google“ įsigijo programinės įrangos kompaniją „DoubleClick“ už 3,1 milijardo JAV dolerių. „DoubleClick“ technologija nukreipia vaizdo reklamą vartotojams pagal jų elgesį paieškoje. „AdWords“ skelbia reklamas trečiųjų šalių svetainėse pagal mokesčio už paspaudimą arba mokesčio už peržiūrą principą. „Google Analytics“ leidžia svetainių įkūrėjams bei savininkams ištirti lankytojų srautą į savo svetaines. „AdSense“ leidžia šiems savininkams rodyti reklamą savo svetainėse. Šiandien 99 proc. „Google“ pajamų gaunama iš reklamos. Vartotojai taip pat gali nusipirkti „Google“ svetainių paiešką - paslaugą, suteikiančią prieigą prie „Google“ be reklamų.

Pastaraisiais metais „Google“ pristatė daug populiarių naujų paslaugų ir programų, įskaitant įrankių juostą, leidžiančią vartotojams atlikti paiešką iš savo stacionarių kompiuterių, neapsilankius „Google“ svetainėje. Taip pat yra pristatę „Google Maps“, „Google Earth“, „Gmail“, „Google Books“, kuris iki šiol yra pats ambicingiausias „Google“ projektas. Jis žmonėms siūlo nemokamą prieigą prie knygų, kurios jau yra viešo naudojimo, o naujas knygas parduoda skaitmeninėmis versijomis. Taip pat „Google“ sukūrė savo interneto naršyklę „Google Chrome“, populiarią „Picasa“ nuotraukų organizavimo ir redagavimo programinę įrangą. Kitos „Google“ programos apima: „Google“ kalendorių, „Google Docs“, „Google“ vertėjas, kuris gali versti dokumentus pirmyn ir atgal keliolika skirtingų kalbų ir leidžia vartotojams palyginti ir vertinti alternatyvius vertimus. Vienas žinomiausių bendrovės produktų yra „Android“ išmaniųjų telefonų operacinė sistema.

„Google“ generalinio direktoriaus pozicija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Po 2011 m. sausio mėn. pranešimo 2011 m. balandžio 4 d. Peidžas oficialiai tapo „Google“ vyriausiuoju vadovu, o Šmitas atsistatydino iš pareigų, kad taptų vykdančiuoju pirmininku. Iki to laiko „Google“ turėjo daugiau nei 180 milijardų JAV dolerių rinkos kapitalizaciją ir daugiau nei 24 000 darbuotojų.

Naujos strategijos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

2015 m. Rugpjūčio 10 d. „Google Inc.“ paskelbė ketinanti įkurti naują viešąją akcinę bendrovę „Alphabet Inc.“. „Google“ generalinis direktorius Laris Peidžas paskelbė šį pranešimą oficialiame „Google“ tinklaraštyje. „Alphabet Inc.“ buvo sukurta norint pertvarkyti „Google“, dukterines įmones perkeliant į bendrovę „Alphabet Inc.“ bei susiaurinant „Google“ taikymo sritį.

Laris Peidžas ir Erikas Šmidtas išlaikė atitinkamai generalinio direktoriaus ir vykdomojo pirmininko pareigas naujojoje patronuojančioje įmonėje ir paskyrė naują generalinį direktorių vadovauti „Google“. Sergėjus Brinas paskirtas „Alphabet Inc.“ prezidentu.

Šiandien „Google“ išlieka lankomiausia interneto svetaine, kurioje dirba daugiau nei milijonas serverių visame pasaulyje, jog būtų galima apdoroti daugiau nei 3,5 milijardo paieškos užklausų kiekvieną dieną.

Asmeninis gyvenimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Laris Peidžas yra laimingai vedęs mokslininkę Liusindą Southworth. Su Liusinda susituokė 2007 m. Nekerio saloje, priklausančioje Richardui Bransonui (angl. Richard Branson). Liusinda yra mokslininkė ir aktorės bei modelio Kari Southworth sesuo. Laris ir Liusinda turi du vaikus, gimusius 2009 ir 2011 m.

2005 m. Vasario 18 d. Page nusipirko 9000 kvadratinių pėdų (840 kvadratinių metrų) Ispanijos kolonijinio atgimimo architektūros namą Palo Alto mieste, Kalifornijoje.