Stebuklingi Šihiros nuotykiai Dvasių pasaulyje

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Stebuklingi Šihiros
nuotykiai Dvasių pasaulyje
Spirited Away poster.JPG
Pavadinimas千と千尋の神隠し
(Sen to Chihiro no
Kamikakushi
)
Kilmės šalisJaponija
RežisieriusHayao Miyazaki
Prodiuseris (-iai)Toshio Suzuki
Scenaristas (-ai)Hayao Miyazaki
KompozitoriusJoe Hisaishi
VaidinaRumi Hiragi
Miyu Irino
Mari Natsuki
Takashi Naitō
Yasuko Sawaguchi
Metai2001
ŽanrasNuotykių, fantastinis
Trukmė125 min.
Kalbajaponų
PlatintojasToho (Japonijoje)
Walt Disney Pictures
Biudžetas1,9 mlrd. ¥
IMDb įrašas

Stebuklingi Šihiros nuotykiai Dvasių pasaulyje (jap. 千と千尋の神隠し = Sen to Chihiro no Kamikakushi; liet. Sen ir paslaptingas Šihiros dingimas), plačiai žinomas JAV ir kitose anglakalbėse šalyse pavadinimu Spirited Away, yra Oskarą laimėjęs 2001 metų japonų animacinis filmas, sukurtas „Studio Ghibli“ studijos, parašytas ir režisuotas Hayao Miyazaki.

Filme pasakojama 10-metės mergaitės, atsidūrusios paraleliniame dvasių pasaulyje, kuriame jos laukia daugybę išbandymų ir nuotykių, pastangos sugrįžti į realųjį pasaulį ir kartu išgelbėti savo tėvus, kurie buvo burtininkės paversti kiaulėmis.

Tik pasirodęs filmas sulaukė didelės komercinės sėkmės ir labai palankaus kritikų įvertinimo. Filmas tapo populiariausiu visų laikų filmu Japonijoje. Filmo biudžetas siekė 19 mln. JAV dolerių, o pasaulyje jis surinko per 274 mln. JAV dolerių pajamų. Jis vertinamas geriausiu Hayao Miyazaki filmu ir vienu geriausių visų laikų animacinių filmų.

Apie filmą[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Manoma, kad Taivane esantis Dziufeno miestelis kūrėjams suteikė įkvėpimo piešiant dvasių pasaulį.[1]
Takahašio Korekijo rezidencija Edo-Tokijo architektūros muziejuje po atviru dangumi taip pat įkvėpė Mijadzakį bekuriant dvasių pasaulio pastatus.

„Stebuklingi Šihiros nuotykiai Dvasių pasaulyje“ yra filmas visai šeimai. Anot Hayao Miyazaki, filmo herojės Šihiros prototipu tapo jo draugo 10-metė duktė. Filme aikštinga ir nedrąsi mergaitė tampa savimi pasitikinčia, jaučiančia atsakomybę, skiriančia tiesą nuo neteisybės, pasiaukojimą nuo godulio, tvirta asmenybe. Tuo Hayao Miyazaki kovoja prieš nužemintą moters vaidmenį Rytų kultūrose. Norėdama išgelbėti savo žmogiškąją esybę ir neišnykti dvasių pasaulyje, Šihira turi sužadinti savyje geriausius žmogiškuosius jausmus. Kaip kontrastas Šihirai vaizduojami supanašėję, į varles panašūs, godulio apimti dvasių pirties darbuotojai. Pirties valdytoja burtininkė Jubaba pasislėpusi skaičiuoja brangakmenius ir auksą. Jubabos kambariai vaizduojami kaip prabangūs Vakarų kultūros stiliaus ir įrengimo apartamentai. Jos antagonistės, burtininkės Zenibos trobelė, atvirkščiai, kukli ir šilta.

Kuriant filmą paaiškėjo, kad jis gausis daugiau nei 3 valandų ilgumo, todėl daugelį scenų teko priverstinai trumpinti, kad filmo trukmė tilptų į komercinį formatą. Didžioji dalis filmo kurta „Studio Ghibli“ animatorių ranka, o kompiuterinė grafika buvo naudojama saikingai. Kai kuriuos herojus, pvz., kūriko Kamadži padėjėjus, galima pažinti iš ankstesnių Hayao Miyazaki filmų. Filmo muziką sukūrė Joe Hisaishi, atliko Japonijos Naujosios filharmonijos orkestras.[2]

Siužetas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

DĖMESIO: toliau atskleidžiamos kūrinio detalės

Šihiro Ogino (荻野 千尋 – Ogino Chihiro) yra 10–ties metų mergaitė, kuri su tėvais kraustosi į naują miestą. Ji nepatenkinta dėl kraustymosi ir vis nerimauja kaip tai ją paveiks. Mergaitė skundžiasi viskuo: pradedant naująja mokykla ir baigiant gėlių puokšte, gautą kaip išsikraustymo dovaną.

Šihiros tėtis Akijo (荻野 明夫 – Ogino Akio) bandydamas surasti trumpesni kelią iki naujųjų namų įsuka į miško keliuką, kuris baigiasi keistu pastatu. Smalsūs Šihiros tėvai žengia pro tamsų įėjimą. Gale tamsaus tunelio jie manosi radę apleistą parką, bet iš tikro tai yra įėjimas į Dvasių pasaulį.

Eidami išdžiuvusios upės vaga tėvai užuodžia maistą ir sekdami kvapą nuklysta į apleisto miestelio restoraną. Nors restorane nieko nėra, bet stalai apkrauti gardžiausio maisto lėkštėmis. Tėvai įžengę į restoraną patys prisikrauna maistą į lėkštes ir ima jį valgyti it paršai, o Šihiro nubėga gilyn į miestą. Ten ji aptinka didelę pirtį, kurią galima pasiekti perėjus tiltą. Užlipusi ant jo, Šihiro susitinka su berniuku, vardu Haku (ハク) ir šis puola ją įkalbinėti kuo greičiau palikti miestą, kol neatėjo naktis. Kaip tik tuo metu dangų uždengia tamsūs debesys, o pirtyje bei visame miestelyje įsižiebia šviesos.

Šihiro skuba miesto gatvėmis į restoraną ir randa ten savo tėvus, vis dar tebevalgančius, bet pavirtusius kiaulėmis. Mergaitė miesto gatvelėmis, pilnomis juodų šešėlinių būtybių, persigandusi puola ieškoti kelio atgal prie automobilio, bet vietoj tako, atlydėjusio į miestą, ji aptinka gausybę vandens. Šihira galvoja, kad ji sapnuoja, tačiau ją suradęs Haku išsklaido iliuzijas. Jis paaiškina, kad jei Šihira nori grįžti atgal į žmonių pasaulį ir išgelbėti tėvus, ji privalo įsidarbinti burtininkės Jubabos valdomoje dvasių pirtyje …

Pagrindiniai veikėjai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 • Šihira (arba Sen). 10 metų mergaitė, kuri per tėvų neapdairumą buvo įtraukta į Dvasių pasaulį. Norėdama nebūti paversta kokiu gyviu ji priversta ieškoti darbo piktavalės burtininkės Jubabos valdomoje dvasių pirtyje. Bet čia jos bėdos nesibaigia. Iš jos atimamas tikrasis vardas ir ji pradedama vadinti Sen. Šihira (arba Sen) turi surasti savyje jėgų išsaugoti žmogiškąją savo esybę, surasti kelią namo ir išgelbėti tėvus.
 • Haku. Dvasia-berniukas, burtininkės Jubabos artimas padėjėjas. Jis pirtyje užmiršo savo vardą ir nežino, kodėl tarnauja Jubabai. Haku stengiasi suprasti, kodėl jis padeda Šihirai ir jaučia, kad tai susiję su jo užmirštąja praeitimi.
 • Pirties katilinės kūrikas Kamadžis. Dvasia, panaši į daugiarankį vorą. Dirbdamas pirties katilinėje jis atrodo grūbus ir neišauklėtas, bet yra geros širdies. Kamadžis padeda Šihirai, nes irgi, kaip Šihira, jaučiasi vienišas savo rūsyje.
 • Burtininkė Jubaba. Piktavalė burtininkė, kuri valdo, anot jos žodžiais, „prestižinę“ pirties įstaigą. Svarbiausi jos tikslai yra uždirbti daugiau pinigų ir laikyti kietoje valdžioje pirties darbuotojus. Minima, kad ji, su Haku pagalba, naktimis užsiima „nešvariais darbais“.
 • Burtininkė Zeniba. Jubabos sesuo-dvynė. Ji iš išvaizdos lygiai tokia pati kaip Jubaba ir taip pat turi magiškųjų galių ir moka burti. Tačiau, skirtingai nuo sesers, Zeniba gyvena trobelėje miško pakraštyje. Jai visai nebūdingas sesers godulys ir galios troškimas. Savo burtus ji naudoja geram.
 • Beveidis. Dvasia, kuri gali rodytis arba nesirodyti kitiems, kada panorėjusi. Beveidis neturi balso ir gali kalbėti tik tų dvasių balsu, kuriuos prarija. Pirties gyventojų jis yra laikomas monstru ir neįleidžiamas į pirtį. Ten jis gali patekti tik tuomet, kai kažkas jį pakviečia. Šihirai tai padarius, Beveidis pajunta nenugalimą simpatiją jai, kadangi pats pasaulyje yra vienišas ir neturi draugų.
 • Rin (arba Lin). Dvasia, senai dirbanti Jubabos pirtyje. Ji įkūnija tai, kuo Šihira pavirstu jei užmirštu savo žmogiškąją esybę. Rin labai rūpi pasisekimas pirtyje, auksas ir kitokios pirties darbuotojų ambicijos. Ilgainiui ji pradeda žavėtis Šihiros drąsa ir padeda jai ištrūkti iš Jubabos valdžios.
 • Bo. Jubabos mažametis sūnus. Auga uždarytas Jubabos apartamentuose ir paslėptas nuo aplinkinių, yra aikštingas ir ciniškas. Zenibos paverstas į pelę ir su Šihira pabėgęs iš pirties atranda kitą pasaulį, tampa Šihiros draugu.

Apdovanojimai ir pripažinimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

2001 m. pasirodęs filmas buvo įvertintas daugeliu apdovanojimų:

ir kt.[3]

Nuo pat pasirodymo „Stebuklingi Šihiros nuotykiai Dvasių pasaulyje“ vertinami geriausiu Hayao Miyazaki filmu.[4] Geriausių visų laikų animacinių filmų sąrašuose 6-ą vietą jam skyrė tinklalapis timeout.com[5], 12-ą – IGN.com [6], 17-ą – Rotten Tomatoes.com [7], 2-ą – totalfilm.com[8]. Tarp geriausių visų laikų filmų ne anglų kalba 10-ą vietą skyrė žurnalas „Empire[9].

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 1. http://en.rocketnews24.com/2012/12/18/%E3%80%90photos%E3%80%91-taiwans-jiufen-the-real-world-inspiration-for-studio-ghiblis-spirited-away/ Archyvuota kopija 2013-06-15 iš Archive.is projekto
 2. „Filmo muzikinis takelis Allmusic tinklalapyje“. 
 3. „Filmo apdovanojimų sąrašas“. 
 4. „Filmo kritikų recenzijos“. 
 5. „timeout.com“. Nuoroda tikrinta 2012 m. birželio 24 d.. 
 6. „ign.com“. Nuoroda tikrinta 2012 m. birželio 24 d.. 
 7. „rottentomatoes.com“. Nuoroda tikrinta 2012 m. birželio 24 d.. 
 8. „totalfilm.com“. Nuoroda tikrinta 2012 m. birželio 24 d.. 
 9. „empireonline.com“. Nuoroda tikrinta 2012 m. birželio 24 d..