Šrekas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Šrekas
Shrek.jpg
PavadinimasShrek
RežisieriusAndrew Adamson
Vicky Jenson
Prodiuseris (-iai)Jeffrey Katzenberg
Aron Warner
John H. Williams
Scenaristas (-ai)William Steig (originali knyga)
Ted Elliott
Terry Rossio Joe Stillman
Roger S. H. Schulman
Cody Cameron
Chris Miller
Conrad Vernon
VaidinaMike Myers
Eddie Murphy
Cameron Diaz
John Lithgow
Metai2001 m. gegužės 18 d.
ŽanrasAnimacinė komedija
Trukmė90 min.
Kalbaanglų
PlatintojasJAV:
DreamWorks SKG
Už JAV ribų:
United International Pictures
DVD/Video kasetės:
Universal Pictures
Paramount Pictures (2006-)
Televizinis platinimas:
CBS Paramount Television (2006-)
Biudžetas60 mln. JAV dolerių
IMDb įrašas

Šrekas (angl. Shrek) yra kompiuterinės animacijos filmas, 1990 metų William Steig pasakų knygos tuo pačiu pavadinimu ekranizacija. Ji buvo režisuota Andrew AdamsonNaujosios Zelandijos ir animuota „DreamWorks Animation SKG“ studijoje 2001 m. gegužę. Tai buvo pirmas filmas laimėjęs Akademijos apdovanojimą už geriausią pilnametražį animacinį filmą (apdovanojimo kategorija atsirado 2001 m.). 2001 m. lapkričio 2 d. filmas išleistas DVD formatu.

Vardas Šrekas kilo iš jidiš k. žodžio שרעק (tariama Šrek) reiškiančio „baimę“, „terorą“, arba „išgąstį“ (tokią pat reikšmę turi vokiečių k. žodis „Schreck“.)

Animacinis filmas buvo kritikų pripažintas kaip suaugusiųjų dėmesio vertas animacinis filmas, dėl daugybės suaugusiems skirtų juokų ir sąsajų, tačiau paprastas scenarijus ir humoras taip pat puikiai tiko vaikų auditorijai. Filme jaučiamas žymus pop muzikos naudojimas: garso takelyje galima rasti tokių dainų autorių kaip Smash Mouth, Joan Jett, The Proclaimers, Jason Wade, The Baha Men ir Rufus Wainwright.

Filmo išleidimas 2001 m. buvo ypatingai sėkmingas ir tai padėjo „DreamWorks“ tapti pagrindine „Walt Disney Pictures“ varžove pilnametražių animacinių filmų industrijoje, ypatingai kompiuterinėje trimatėje animacijoje. Be to, „Šrekas“ tapo kompanijos animacinių filmų talismanu.

Lietuviškai įgarsino: Aidas Giniotis, Arūnas Sakalauskas, Algirdas Dainavičius, Neringa Varnelytė, Kostas Smoriginas ir kiti.

Įgarsintojai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pradžioje Chris Farley turėjo įgarsinti Šreką ir įgarsino pusę garso takelio, tačiau netikėtai žuvo prieš projekto užbaigimą. „DreamWorks“ Šreko įgarsinimui tuomet pakvietė Mike Myers. Po to kai Myers galutinai įgarsino personažą ir filmas buvo beveik užbaigtas, jis paprašė leidimo perrašyti visus jo garso takelius škotišku akcentu, panašiu į tą, kurį jo mama naudodavo pasakodama pasakas.

Oficialūs duomenys[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Biudžetas – 60 000 000 JAV dolerių
  • Marketingo išlaidos – 45 000 000 dolerių
  • Pirmojo savaitgalio uždarbis – 42 347 760 dolerių
  • Bendras pelnas visame pasaulyje – 484 409 218 dolerių
  • Bendras pelnas JAV – 267 665 011 dolerių

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]